Dzień Mężczyzn 2024. W Polsce ma inny termin. Dlaczego?
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn to święto, które w ponad 80 krajach na świecie jest obchodzone 19 listopada. W Polsce ma on jednak inny termin - święto panów jest najczęściej celebrowane dwa dni po Dniu Kobiet, a więc 10 marca. Dlaczego?
08.03.2024 10:00
Dzień Mężczyzny nie jest w Polsce tak popularny, jak Dzień Kobiet, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Dodatkowo termin święta panów w naszym kraju różni się od międzynarodowego. Skąd pochodzi Dzień Mężczyzn?
Dzień Mężczyzny. 10 marca czy 19 listopada?
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, obchodzony rokrocznie 19 listopada jest świętem zapoczątkowanym pod koniec XX wieku przez Trinidad i Tobago - niewielkie, wyspiarskie państwo, położone nieopodal Wenezueli. Tradycja ta zyskała poparcie ONZ, a także popularność na świecie. Dzień Mężczyzn jest obecnie nie tylko okazją do pokazania pamięci o panach, a także do wspólnych spotkań, złożenia życzeń i wręczenia upominku, ale również szansą na zwrócenie uwagi na problemy mężczyzn oraz równość płci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo przyjętego terminu Międzynarodowego Dnia Mężczyzn, święto panów w wielu krajach jest obchodzone w innych dniach. W Polsce wypada on 10 marca. W Bułgarii panowie świętują 16 marca, w Norwegii - 9 września a w Brazylii - 15 lipca.
Dzień Mężczyzn w marcu. Skąd ten termin?
Historia obchodów Dnia Mężczyzn w marcu wiąże się z tradycją chrześcijańską. 10 marca w Kościele katolickim, a także prawosławnym, ewangelickim, koptyjskim i ormiańskim wypada wspomnienie Czterdziestu męczenników z Sebasty - którzy stali się symbolem odwagi i niezłomności.