Dzień Matki 2023. Jak jest obchodzony w Polsce i na świecie?
W piątek 26 maja wszystkie mamy obchodzą swoje święto. Dzień, poświęcony rodzicielkom ma długą tradycję. Co ciekawe, jego termin jest różny, w zależności od kraju, w którym jest obchodzony.
26.05.2023 07:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dzień Matki to święto, którego korzenie sięgają starożytności. Podobne uroczystości, poświęcone matkom-boginiom obchodzono m.in. w Rzymie, Grecji i Egipcie. Tradycja we współczesnej formie pojawiła się na świecie pod koniec XIX wieku.
Dzień Matki w Polsce. To rodzinne święto
Dzień, w którym swoje święto obchodzą mamy, przypada w Polsce rokrocznie w tym samym terminie - 26 maja. W 2023 roku jest to piątek. Oficjalnie, zwyczaj obchodzenia Dnia Matki pojawił się w naszym kraju w 1914 roku. W okresie międzywojennym pojawiły się pomysły, by połączyć to święto z Dniem Kobiet - nie doszły one jednak do skutku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obchody Dnia Matki w Polsce rokrocznie wyglądają podobnie. Jest to święto rodzinne, podczas którego wyrażany jest szacunek dla rodzicielek, a także poszanowanie za ich wkład w rozwój dzieci. To również doskonała okazja do złożenia życzeń na Dzień Matki oraz wręczenia drobnego upominku.
Dzień Matki na świecie. Różne terminy i odmienne tradycje
Święto mam to tradycja, obchodzona na całym świecie. Nie ma jednak stałego, międzynarodowego terminu. Różne są również sposoby jego obchodzenia. W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki wypada w drugą niedzielę maja. To święto narodowe, podczas którego organizowane są pikniki i okolicznościowe imprezy.
W Hiszpanii natomiast Dzień Matki jest obchodzony w pierwszą niedzielę, wypadającą w maju. Chociaż początkowo święto to miało religijny charakter, obecnie zyskało komercyjny wydźwięk. Z uroczystością wiąże się ciekawa tradycja, obchodzona w północnej części kraju. Zgodnie ze zwyczajem, w Dniu Matki dzieci przygotowują dla mam śniadania, które serwują do łóżka.
Dzień Matki jest również obchodzony w Indiach - jednak nie w maju a w październiku. Święto rodzicielek jest w tym kraju powiązane z uroczystością ku czci bogini-matki Durgi, znanej także jako Devi i Shakti. Jak nakazuje tradycja, w tym dniu w wielu miastach odbywają się festiwale poświęcone bóstwu. To także czas, poświęcony zacieśnianiu więzi rodzinnych.
Ciekawa forma obchodów Dnia Matki jest również kultywowana w Etiopii. W tym kraju święto rodzicielek wypada pod koniec jesiennej pory deszczowej. Antrosht - bo tak określany jest Dzień Matki - trwa trzy dni. W jego trakcie organizowana jest uroczysta uczta, do której zasiadają członkowie danej rodziny.
W Meksyku natomiast Dzień Matki jest obchodzony 10 maja. Zgodnie z tradycją, świętowanie rozpoczyna poranna serenada "Las Mananitas", którą odśpiewują wynajęci specjalnie na tę okazję mariachi lub członkowie rodziny. W tym dniu mamy są również obdarowywane kwiatami. Wieczorami odbywają się natomiast uroczyste kolacje.