Trwa ładowanie...

Dzień Matki 2023. Jak jest obchodzony w Polsce i na świecie?

W piątek 26 maja wszystkie mamy obchodzą swoje święto. Dzień, poświęcony rodzicielkom ma długą tradycję. Co ciekawe, jego termin jest różny, w zależności od kraju, w którym jest obchodzony.

Dzień Matki 2023 na świecie i w PolsceDzień Matki 2023 na świecie i w PolsceŹródło: Pexels
d2jutac
d2jutac

Dzień Matki to święto, którego korzenie sięgają starożytności. Podobne uroczystości, poświęcone matkom-boginiom obchodzono m.in. w Rzymie, Grecji i Egipcie. Tradycja we współczesnej formie pojawiła się na świecie pod koniec XIX wieku.

Dzień Matki w Polsce. To rodzinne święto

Dzień, w którym swoje święto obchodzą mamy, przypada w Polsce rokrocznie w tym samym terminie - 26 maja. W 2023 roku jest to piątek. Oficjalnie, zwyczaj obchodzenia Dnia Matki pojawił się w naszym kraju w 1914 roku. W okresie międzywojennym pojawiły się pomysły, by połączyć to święto z Dniem Kobiet - nie doszły one jednak do skutku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cięte kwiaty na Dzień Matki. Wskazówki, dzięki którym zachowają świeżość

Obchody Dnia Matki w Polsce rokrocznie wyglądają podobnie. Jest to święto rodzinne, podczas którego wyrażany jest szacunek dla rodzicielek, a także poszanowanie za ich wkład w rozwój dzieci. To również doskonała okazja do złożenia życzeń na Dzień Matki oraz wręczenia drobnego upominku.

d2jutac

Dzień Matki na świecie. Różne terminy i odmienne tradycje

Święto mam to tradycja, obchodzona na całym świecie. Nie ma jednak stałego, międzynarodowego terminu. Różne są również sposoby jego obchodzenia. W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki wypada w drugą niedzielę maja. To święto narodowe, podczas którego organizowane są pikniki i okolicznościowe imprezy.

W Hiszpanii natomiast Dzień Matki jest obchodzony w pierwszą niedzielę, wypadającą w maju. Chociaż początkowo święto to miało religijny charakter, obecnie zyskało komercyjny wydźwięk. Z uroczystością wiąże się ciekawa tradycja, obchodzona w północnej części kraju. Zgodnie ze zwyczajem, w Dniu Matki dzieci przygotowują dla mam śniadania, które serwują do łóżka.

Dzień Matki jest również obchodzony w Indiach - jednak nie w maju a w październiku. Święto rodzicielek jest w tym kraju powiązane z uroczystością ku czci bogini-matki Durgi, znanej także jako Devi i Shakti. Jak nakazuje tradycja, w tym dniu w wielu miastach odbywają się festiwale poświęcone bóstwu. To także czas, poświęcony zacieśnianiu więzi rodzinnych.

d2jutac

Ciekawa forma obchodów Dnia Matki jest również kultywowana w Etiopii. W tym kraju święto rodzicielek wypada pod koniec jesiennej pory deszczowej. Antrosht - bo tak określany jest Dzień Matki - trwa trzy dni. W jego trakcie organizowana jest uroczysta uczta, do której zasiadają członkowie danej rodziny.

W Meksyku natomiast Dzień Matki jest obchodzony 10 maja. Zgodnie z tradycją, świętowanie rozpoczyna poranna serenada "Las Mananitas", którą odśpiewują wynajęci specjalnie na tę okazję mariachi lub członkowie rodziny. W tym dniu mamy są również obdarowywane kwiatami. Wieczorami odbywają się natomiast uroczyste kolacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2jutac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jutac
Więcej tematów