Dzień Flagi RP i Światowy Dzień Polonii
Dziś Dzień Flagi RP oraz Światowy Dzień Polonii. Z tej okazji prezydent Bronisław Komorowski spotka się z przedstawicielami Polonii oraz weźmie udział w uroczystości podniesienia flagi przed Pałacem Prezydenckim. Joanna Trzaska - Wieczorek, rzecznik prezydenta powiedziała, że prezydent wręczy również flagi przedstawicielom wyróżnionych instytucji i jednostek wojskowych - wszystkim tym, którzy szczególnie zasłużyli się dla promowania polskości i naszych biało-czerwonych barw.
02.05.2014 05:49
Tego dnia prezydent otworzy też wystawę „Biało-czerwona w błękitach”, która obrazuje osiągnięcia polskiego lotnictwa oraz weźmie udział w finale projektu „Patriotycznie Zakręceni”, którego celem jest promowanie nowoczesnego patriotyzmu w codziennych działaniach. Projekt objęty jest honorowym patronatem prezydenta.
Wieczorem kancelaria prezydenta zaprasza na otwarty dla publiczności koncert orkiestr wojskowych. - Będzie można wysłuchać reprezentacyjnej orkiestry wojska polskiego, a także orkiestry węgierskich sił zbrojnych - powiedziała Joanna Trzaska - Wieczorek. Koncert odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Wejście przez bramę przy skrzydle północnym Pałacu na podstawie ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.
Dzień Polonii i Polaków za granicą
Dziś obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto zostało ustanowione przez Senat w 2002 roku, a od 10 lat także w tym dniu obchodzimy Dzień Flagi. W Dniu Polonii organizowane są festyny, spotkania i manifestacje patriotyczne zarówno w Polsce jak i za granicami.
Dziś o godz. 14.00 w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski spotka się z przedstawicielami Polaków mieszkających za granicą. Według szacunków na świecie żyje około 20 milionów osób przyznających się do polskich korzeni.
Największe skupiska polonijne są w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, na Litwie, w Rosji, Na Ukrainie, Białorusi i Australii. Najwięcej Polonusów mieszka na kontynencie amerykańskim ok. 12,5 mln. w Europie Zachodniej ponad 4,3 mln, natomiast w Europie Wschodniej 1.5 mln. Według MSZ największym wyzwaniem jest wsparcie Polaków mieszkających na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Z kolei nowa emigracja w Europie Zachodniej wymaga pomocy w nauczaniu języka polskiego, dotyczy to szczególnie dzieci.
Senat jest patronem Polonii, ta tradycja sięga jeszcze czasów przedwojennych. W 1934 roku pod patronatem marszałka Senatu odbył się pierwszy zjazd Polonii. Dziś finansowaniem Polonii zajmuje się MSZ.