Trwa ładowanie...
d1t4djx

Dzień Flagi 2 maja

Najnowsze informacje
Pixabay
Źródło: Pixabay, fot: kaboompics
Oceń jako pierwszy:

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to polskie święto obchodzone od 2004 r. Przypada na dzień 2 maja, między świętami państwowym, jakimi są Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 maja. Święto zostało ustanowione, aby eksponować jedno z ważniejszych, obok godła, symboli narodowych - biało-czerwoną flagę.

Historia flagi państwowej

Historia biało-czerwonej flagi sięga wczesnego średniowiecza i bojowych chorągwi Lecha. Legendarny protoplasta Polaków miał umieszczać na swoich chorągwiach orła białego. Na polach bitewnych chorągwie z wymalowanymi godłami pomagały rozróżnić walczące strony, wskazywały kierunek natarcia i wyznaczały miejsca zbiórki. Honorem rycerzy było bronić chorągwi w czasie walk. Symbolem zwycięstwa było zabieranie jej przeciwnikom.

Okres powstawania flag państwowych przypada na wiek XVIII. Podczas ich powstawania najczęściej wzorowano się na barwach oraz godłach pochodzących z królewskich chorągwi. Kolor godła umieszczany był na górze, a kolor tła chorągwi - na dole. Polska flaga państwowa również wywodzi się z chorągwi królewskiej (w czerwone i białe pasy) oraz z herbu Królestwa Polskiego (białego orła). W polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Dobór kolorów widniejących na flagach nie jest przypadkowy. Pełni funkcję symboliczną, co można odczytać także na biało-czerwonej fladze Polski. Biel symbolizuje czystość, porządek oraz szlachetność. Ma także przypominać o bieli orła białego z godła. Orzeł biały był również elementem godła Pogoni – rycerza galopującego na koniu i godła Litwy. Oba godła miały czerwone tło tarcz herbowych, a teraz kolor ten jest częścią polskiej flagi.

Dziś biało-czerwona flaga jest używana zarówno przez władze i instytucje państwowe, jak i przez obywateli. Flagi niesione są podczas uroczystości, wywieszane z okien oraz mocowane na słupach i latarniach ulicznych. Na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

Ustanowienie święta

Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku. Dzień Flagi ustanowiono jednak o wiele później, bo w 2004 r. 15 października 2003 roku do marszałka wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Autorem był Edward Płonka, poseł Platformy Obywatelskiej. Za pomysłodawcę ustanowienia dnia uznaje się dziennikarza Andrzeja Zaporowskiego.

Wybór dnia 2 maja nie był przypadkiem. Miał to być dzień, który dopełnia refleksje na temat historii Polski i jej symbolach. Korzystne wydawało się również wypełnienie luki między świętami 1 maja i 3 maja. Innym argumentem było podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Święto również obchodzone jest 2 maja i utrwala pamięć o Polonii, czy Polakach za granicą, w dowód uznania za wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W toku prac legislacyjnych 20 lutego 2004 roku Sejm RP ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W porównaniu jednak ze Świętem Pracy i Świętem Konstytucji 3 maja, Dzień Flagi nie jest świętem państwowym i nie jest dniem wolnym od pracy.

Obchody Dnia Flagi 2 maja

Dzień Flagi to święto upamiętniające polskie barwy narodowe, symbole oraz tradycje patriotyczne. Corocznie na terenie Polski odbywają się manifestacje, marsze i uroczystości o charakterze patriotycznym. Najważniejsze odbywają się w stolicy - Warszawie. Prezydent Polski bierze udział m.in. w uroczystym podniesieniu Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych nakłada obowiązek podnoszenia w czasie świąt państwowych biało-czerwonej flagi na budynkach organów administracji rządowej, innych organów państwowych, państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu terytorialnego. Biało-czerwona widoczna jest na ulicach i budynkach także 2 maja.

W ostatnich latach popularne stało się nosze w Dzień Flagi biało-czerwonego kotyliona. Modę zapoczątkował były prezydent Polski Lech Kaczyński. Jest to jeden z wielu sposobów eksponowania barw narodowych i popularyzowania święta. Kotylion można nosić np. w klapie płaszcza w formie kokardy lub wstążki.

d1t4djx
d1t4djx
d1t4djx
Więcej tematów
d1t4djx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj