Dzień Długu Ekologicznego. 22 sierpnia wykorzystaliśmy wszystkie zasoby Ziemi
Dzień Długu Ekologicznego w tym roku wypadł 22 sierpnia. To oznacza, że tego dnia wykorzystaliśmy wszystkie roczne zasoby Ziemi.
Dzień Długu Ekologicznego. Wypadł 22 sierpnia
W tym roku Dzień Długu Ekologicznego wypadł 22 sierpnia. To trzy tygodnie później niż przypuszczano. Zdaniem ekspertów jest to spowodowane pandemią koronawirusa i lockdownem, który został wprowadzony w wielu krajach. To jednak marne pocieszenie, gdyż co roku Dzień Długu Ekologicznego przypada w lipcu lub sierpniu. To oznacza, że tego dnia wykorzystaliśmy wszystkie zasoby Ziemi, które jest ona w stanie odtworzyć w ciągu roku i "żyjemy na kredyt".
W konsekwencji pandemii koronawirusa w 2020 roku zmniejszył się globalny ślad ekologiczny o 9,3 proc. porównując do zeszłego roku. Dodajmy, że w 1987 roku Dzień Długu Ekologicznego przypadał na 23 października. W dwóch ostatnich latach wykorzystaliśmy zasoby Ziemi już 29 lipca.
Dzień Długu Ekologicznego. Czym jest?
"Dzień długu ekologicznego wylicza się dzieląc ogół zasobów naturalnych biosfery przez światowy ślad ekologiczny, a następnie mnożąc przez liczbę dni w roku. Ślad ekologiczny ludzkości, to miara wpływu człowieka na środowisko naturalne (ile zasobów naturalnych z lądu i wody ludzie potrzebują, by zaspokoić swoje potrzeby oraz ile potrzebuje natura, żeby zaabsorbować wyprodukowany przez nas dwutlenek węgla). Bierze się więc pod uwagę zużycie paliw kopalnych, wody, gleby, emisję dwutlenku węgla, liczbę złowionych ryb" - czytamy na stronie internetowej WWF.