Dzień bezpiecznego internetu - hejt, mowa nienawiści oraz fake newsy, czyli jak radzić sobie ze współczesnymi zagrożeniami w internecie?
Dzień bezpiecznego internetu to jedno z wyjątkowych świąt w kalendarzu. Zostało ustalone w 2004 roku przez Komisję Europejską. Jego celem jest zwrócenie uwagi użytkowników na zagrożenia w internecie, a także pokazanie, jak sobie z nimi radzić.
Dzień bezpiecznego internetu – hejt zmorą polskiego internetu
Dzień bezpiecznego internetu to idealna okazja na zwrócenie uwagi na problemy i niebezpieczeństwa w polskim i światowym internecie. Jeszcze kilka lat temu największe zagrożenia w internecie dotyczyły pedofilii, a także przestępstw na tle seksualnym. Dodatkowym zagrożeniem było również wykradanie danych. Dziś te problemy również pozostają aktualne, jednak na ich gruncie wyrosło nowe, poważne zagrożenie. Współcześnie cały świat musi walczyć z falą hejtu, mowy nienawiści oraz fake newsami. W sieci czujemy się anonimowi, a co za tym idzie, bezkarni. Takie podejście wielu użytkowników niesie ze sobą poważne konsekwencje. Internet przepełniony jest nienawiścią, atakami werbalnymi, wrogością oraz destrukcyjną krytyką. Internet przepełniony jest treścią, niestety nie zawsze prawdziwą. W natłoku informacji coraz ciężej jest nam oddzielić tę prawdziwą od fałszywej.
Dzień bezpiecznego internetu – obchody
Dzień bezpiecznego internetu obchodzony jest na wiele sposobów. Głównym z nich jest prowadzenie szkoleń oraz wykładów z zakresu bezpieczeństwa w internecie. Tematyka zajęć może być różna. Z jednej strony eksperci mogą wypowiadać się o zabezpieczeniach, hasłach i kwestiach technicznych, z drugiej natomiast, zwracać uwagę na kwestie społeczne oraz psychologiczne. Dzień bezpiecznego internetu to niepowtarzalna okazja do nauki młodych użytkowników, jak zachowywać się w sieci, oraz jak nie dać się oszukać.
Dzień bezpiecznego internetu – podstawowe zasady bezpieczeństwa
W dzień bezpiecznego internetu warto pamiętać, że czasem prozaiczne rzeczy mogą uchronić nas przed nieszczęściem. Podstawowe zabiegi zwiększające bezpieczeństwo w sieci:
- Hasło – hasło, jakim zabezpieczamy dostęp do naszych kont, nie powinno być czymś banalnym, jak np. imię, data urodzenia, czy też ciąg liczb. Dodatkowo każde konto powinniśmy zabezpieczać innym hasłem, a jego zmiana powinna następować co miesiąc. Haseł i loginów nie należy zapisywać w pamięci przeglądarki.
- Zabezpieczenia – pamiętajmy, że sprawny i aktualny program antywirusowy może być połową sukcesu.
- Aktualizacje – pamiętajmy, aby nie lekceważyć aktualizacji aplikacji oraz systemów operacyjnych naszych komputerów, a przede wszystkim urządzeń mobilnych. Aktualizacje prawie zawsze niosą ze sobą nowe zapory, których zadaniem jest zabezpieczenie naszego urządzenia przed atakami.
- Wi-Fi – to, do jakiej sieci Wi-Fi się podłączamy, ma bardzo duże znaczenie. Lepiej nie logować się na skrzynkę mailową, czy do konta bankowego będąc podłączonym do publicznej sieci Wi-Fi, w której ktoś może wykraść nasze dane.