Trwa ładowanie...

Wyjątkowy prezent dla Polaków. Tak dziękuje Ukraina

Od 11 listopada - dnia polskiego Narodowego Święta Niepodległości - w polskiej i ukraińskiej telewizji emitowany będzie spot "Dziękuję Ci, Polsko!". - Przygotowaliśmy ten spot na znak naszej szczerej wdzięczności za wsparcie - podkreślił ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz.

O przyjaźni z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim wielokrotnie mówił prezydent Andrzej DudaO przyjaźni z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim wielokrotnie mówił prezydent Andrzej DudaŹródło: East News, fot: EyePress News/Shutterstock
dknbesp
dknbesp

W przededniu święta ambasador Ukrainy złożył Polakom życzenia oraz podziękował za wsparcie, jakiego udzielają Ukrainie i Ukraińcom od początku rosyjskiej inwazji na ich kraj.

Na znak naszej szczerej wdzięczności za wsparcie, jakiego nam udzielacie, przygotowaliśmy spot, który pokazuje, co przeżywają Ukraińcy od wybuchu wojny - powiedział Zwarycz podczas prezentacji spotu "Dziękuję Ci, Polsko!".

dknbesp

Historia ukraińskiej rodziny w Polsce

Stworzony przez ukraińskiego reżysera spot pokazuje historię ukraińskiej rodziny, która po wybuchu wojny znalazła w Polsce schronienie. Ambasador podkreślił, że podobnych rodzin, które po 24 lutego osiedliły się w Polsce, jest znacznie więcej. - Polska stała się dla nich drugą ojczyzną, a Polacy okazali się przyjaciółmi, którzy sprawdzili się w biedzie - powiedział ambasador.

Poinformował, że spot będzie emitowany zarówno w polskiej, jak i ukraińskiej telewizji począwszy od 11 listopada - dnia, w którym w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. - Tak, aby wątek naszej wdzięczności był nagłośniony, ponieważ cały naród ukraiński wam dziękuje - powiedział ambasador Ukrainy.

"Bardzo dziękujemy wam za to, że przyjęliście tylu Ukraińców"

Podkreślał, że Polska od początku rosyjskiej inwazji stoi ramię w ramię z Ukrainą. - To właśnie Polska, nie wahając się, zaczęła nam pomagać, otworzyła przed nami swoje granice, domy, serca. Bardzo dziękujemy wam za to, że przyjęliście tylu Ukraińców i pomagacie nam z odruchu serca. To buduje mocny fundament dla przyszłych relacji między naszymi zaprzyjaźnionymi krajami - oświadczył.

Ukraiński dyplomata przyznał też, że dla niego osobiście najważniejsze jest to wsparcie, które Ukraińcy otrzymują od Polaków na co dzień. - Dajecie nam wiarę w ludzkość i pokazujecie całemu światu, co to znaczy być solidarnym z tymi, którzy potrzebują solidarności - powiedział.

dknbesp

Ukraina świętuje z Polską

W rozmowie z Polską Agencją Prasową ambasador Zwarycz zapewnił, że 11 listopada zarówno on, jak i jego rodacy będą świętować razem z Polską dzień niepodległości.

- Ukraina broni dzisiaj swojej niepodległości i wolności płacąc za to bardzo wysoką cenę, bo Ukraińcy oddają za nie swoje życie - powiedział PAP Zwarycz. - Ważne, że w tej walce nie jesteśmy sami - podkreślił. Ambasador dodał, że wojna, którą rozpętał Władimir Putin w Ukrainie, jest wojną wymierzoną przeciwko całemu światowemu porządkowi. - I tylko zjednoczenie nas wszystkich może pomóc w zwycięstwie przeciwko tej niesprawiedliwości - oświadczył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Telewizyjna szopka". Ekspert ocenia decyzję Rosjan ws. Chersonia

Podczas konferencji ambasador zaprezentował dane, zgodnie z którymi od początku rosyjskiej inwazji władze Ukrainy zarejestrowały 39 tys. rosyjskich zbrodni wojennych; zginęło 430 ukraińskich dzieci, a 827 zostało rannych; zniszczone lub uszkodzone zostały tysiące budynków mieszkalnych.

dknbesp

Według zaprezentowanych na czwartkowej konferencji danych pochodzących zarówno z polskich, jak i ukraińskich resortów: 1,4 mln Ukraińców, którzy przyjechali do Polski od początku wojny, otrzymało nr PESEL; 77 proc. Polaków zaangażowało się w pomoc osobom z Ukrainy, a do kraju dotkniętego wojną przekazano 1,1 mld zł pomocy humanitarnej oraz leki i sprzęt medyczny o wartości 51,2 mln zł, a także sprzęt wojskowy i uzbrojenie na wartość 9 mld zł.

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dknbesp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dknbesp
Więcej tematów