Trwa ładowanie...
d8il83l
#dziejesienazywo Paweł Kowal: KE popełnia błąd. Taktycznie najwięcej zyska na tym PiS
Natalia Durman

#dziejesienazywo Paweł Kowal: KE popełnia błąd. Taktycznie najwięcej zyska na tym PiS

- Krytycznie odnoszę się do działań KE. Ale merytorycznie sądzę, że to, co się dzieje w Polsce, to jest destrukcja instytucjonalna państwa. My mamy może silne osobowości, szczęście w historii w ostatnim półwieczu. Ale nie mamy dwóch rzeczy - ugruntowanej kultury politycznej i instytucji. Tak ogólnie i zasadniczo - źle, że tak się dzieje z TK. Komisja popełnia błąd. Wydaje mi się, że taktycznie na tym zyska najwięcej PiS. Bo pokaże KE jako instytucję, która nie wiadomo dlaczego przyczepia się do Polski. A Komisja nie ma szansy tego wygrać - stwierdził w #dziejesienazywo Paweł Kowal (PAN). Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) przyznała, że zamieszanie wokół TK jest na rękę PiS. - Mieli możliwości zamknąć temat, a celowo go przeciągają. To jest kawałek niszczenia pewnych instytucji, podważania roli sądownictwa. To jest początek budowy państwa PiS - oznajmiła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d8il83l

KE dała Polsce czas do poniedziałku na podjęcie działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, wskazując, że jeśli do tego dnia to się nie stanie, przyjęta zostanie opinia dotycząca praworządności w naszym kraju.

Zdaniem Kowala, procedura ta jest niemożliwa do przeprowadzenia w Polsce, a jej uruchomienie jest szkodliwe w kontekście referendum brytyjskiego i daje argumenty przeciwnikom pozostania Wielkiej Brytanii w Unii.

d8il83l

- Nie rozumiem pośpiechu Timmermansa. Jeśli komuś taktycznie pomaga, to pewnie spożytkuje to PiS. Więcej zysku po niczyjej stronie nie widzę - stwierdził.

Goście #dziejesienazywo byli również pytani przez prowadzącego program Sławomira Sierakowskiego o "niespójność opozycji", która odwołała zaplanowane na środę spotkanie w sprawie kryzysu wokół TK. Miały w nim uczestniczyć cztery kluby parlamentarne: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz '15.

Z kolei we wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i przedstawiciel partii KORWiN. Na spotkanie nie przyszli reprezentanci: Platformy, Kukiz'15, Nowoczesnej, SLD i Partii Razem.

- Czasami patrzę na kolegów z opozycji i zastanawiam się, o co im chodzi, w co grają. Odpowiedź jest bardzo trywialna, obawiam się, że chcą któregoś dnia zaistnieć i mieć lepsze wejście do wieczornych programów. Nie umiem inaczej wytłumaczyć działania PSL - komentowała w #dziejesienazywo Nowacka.

d8il83l

- Niestety, to nie jest konstruktywne i pokazuje wyłącznie słabość i grę wewnętrzną w opozycji parlamentarnej o hegemonię. Patrzę dzisiaj na opozycję i ona nie ma żadnego konstruktywnego pomysłu. Sama do siebie mam pewien żal i wyrzut, że my nie siadamy do rozmowy nad konkretnymi sprawami - dodała.

- Okazuje się, że do tej koalicji nie wchodzi PO. Czy koalicja traci sens w ten sposób? - pytał Sierakowski.

- Moim zdaniem nawet trochę zyskuje, dlatego że PO próbowałaby od wewnątrz rozgrywać swoje partykularne interesy, walkę o hegemonię, nie chcąc rozmawiać. PO ma za sobą osiem lat rządów, które szerokim cieniem kładą się na dyskusję wewnątrz koalicji. Jeżeli zaczynamy rozmowy o TK, to pamiętamy, dlaczego nigdy nie popieraliśmy Platformy. Pamiętamy, co robiła - podkreśliła Nowacka.

d8il83l

Podziel się opinią

Share

d8il83l

d8il83l
Więcej tematów