Dziecięcy parlament o tolerancji i poszanowaniu prawa
Poszanowanie prawa, tolerancja i
przeciwdziałanie przemocy to główne tematy IX sesji Parlamentu
Dzieci i Młodzieży, którego pierwsze spotkanie odbywa się w siedzibie Sejmu RP w Warszawie.
Życzę wam powodzenia w pracach. Jesteście w takim wieku, że jeszcze nie decydujecie o wielu sprawach, ale możecie pokazywać jakie, z waszej perspektywy, problemy są widoczne i jak waszym zdaniem mogą być rozwiązane. Będziemy to brali pod uwagę - powiedział minister edukacji narodowej i sportu Mirosław Sawicki, witając młodych parlamentarzystów.
W obradach uczestniczy 56 nastoletnich posłanek i posłów, którzy pracują w trzech komisjach problemowych. Ich zadaniem jest przygotowanie projektów dokumentów, nad których przyjęciem debatować będzie już pełny skład dziecięcego Sejmu na posiedzeniu 1 czerwca. Każda komisja wybierze również jednego marszałka Sejmu. Będą oni pełnili tę funkcję na zmianę.
Zagadnieniem głównym IX sesji Parlamentu Dzieci i Młodzieży jest "Demokracja - warunki jej umacniania". Poszczególne komisje debatują na temat: "Poszanowanie prawa oraz aktywne uczestnictwo w życiu publicznym (wybory, referenda, konsultacje) podstawowym obowiązkiem obywatela demokratycznego państwa", "Tolerancja - gwarantem demokracji" i "Postawy destrukcyjne: brutalizacja życia, nieuczciwość, terroryzm... - zagrożeniem dla demokracji".
Również na jeden z tych tematów musieli napisać pracę chętni gimnazjaliści i licealiści, aby uzyskać mandat posła. W tym roku ubiegało się o niego 4 tys. uczniów. 460 parlamentarzystów wybrano na podstawie ocen prac dokonanych przez kuratoria oświaty. Najlepszych 56 osób zostało powołanych do prac w komisjach.