PolskaDzieci ofiar katastrofy otrzymają renty - 2 tys. zł brutto

Dzieci ofiar katastrofy otrzymają renty - 2 tys. zł brutto

Dzieci ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem otrzymają renty specjalne w wysokości 2 tys. zł brutto - poinformował po posiedzeniu rządu minister w kancelarii premiera Michał Boni. Renty będą przyznane do ukończenia przez dzieci ofiar 25. roku życia. Boni dodał, że takie renty otrzyma łącznie 71 dzieci. Ponadto - jak poinformował Boni - renty specjalne otrzyma troje dzieci niepełnosprawnych bez względu na wiek. Decyzje w sprawie przyznania rent specjalnych podpisał premier Donald Tusk.

- Zostały podpisane również renty specjalne dla wdów z rodzin, w których jest troje i więcej dzieci. Trzy osoby otrzymały renty specjalne wyższe. Podpisane zostały również renty specjalne dla współmałżonków niepracujących, to jest 9 osób, oraz renty specjalne dla rodziców jednej z ofiar, rodziców starszych, niepełnosprawnych, którymi ta osoba się opiekowała - powiedział Boni.

Boni poinformował, że ZUS przyznaje już renty rodzinne. - W większości wypadków będą to renty związane z potraktowaniem tej katastrofy jako wypadku, co oznacza, że renta będzie miała charakter renty rodzinnej wypadkowej - zaznaczył.

Bezpłatna pomoc prawna

Samorządy adwokatów, radców prawnych i notariuszy udzielą nieodpłatnej pomocy prawnej rodzinom ofiar katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. O współpracę odnośnie udzielania tej pomocy do samorządów zwrócił się resort sprawiedliwości.

Jak podało ministerstwo, niezbędna pomoc dotyczyć będzie m.in. postępowań spadkowych oraz wynikających z nich postępowań cywilnych, w tym o wpisy do ksiąg wieczystych oraz postępowań administracyjnych i podatkowych, w tym tych związanych z ujawnianiem praw do spadku. Bezpłatna pomoc prawna dotyczyć ma także uzyskania wszelkich świadczeń wynikających z ubezpieczenia społecznego oraz poświadczenia dziedziczenia.

- Dziekani każdej izby adwokackiej wyznaczą adwokatów, którzy będą świadczyli pomoc prawną bliskim ofiar katastrofy. Adwokaci udzielili już pomocy w przygotowaniu wniosków o wypłatę zapomóg, świadczeń wypadkowych i socjalnych dla bliskich ofiar - powiedział rzecznik Naczelnej Rady Adwokackiej Paweł Rochowicz.

Dodał, że w ten sposób mecenasi uczczą pamięć czterech adwokatów, w tym prezes NRA Joanny Agackiej-Indeckiej, którzy zginęli w katastrofie. - Będzie to także wykonanie misji zawodu adwokata, który zawsze przybywa z pomocą potrzebującym - mówił Rochowicz.

Także rzecznik Krajowej Izby Radców Prawnych Krzysztof Mering powiedział, że radcowie prawni udzielą bezpłatnie wszelkiej pomocy prawnej - jaka tylko będzie konieczna - rodzinom ofiar katastrofy.

W najbliższy wtorek pomiędzy ministrem sprawiedliwości i przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Izby Radców Prawnych oraz Krajowej Rady Notarialnej zostanie podpisane porozumienie regulujące zakres udzielanych porad w ramach pomocy oraz sposób świadczenia tych usług.

W katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz m.in. przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (728)