Trwa ładowanie...
d3wo4u3
29-10-2005 11:45

Dzieci i młodzież porządkują żydowskie cmentarze

Dzięki niepełnosprawnym dzieciom z
wielkopolskich Borzęciczek, studentom i młodzieży z Polski,
Izraela, Ukrainy, Niemiec, Holandii i innych krajów, zaniedbane
nekropolie żydowskie odzyskują swój dawny wygląd i przywracane są
pamięci współczesnych.

d3wo4u3
d3wo4u3

Jerzy Fornalik, autor programu Antyschematy, którego celem jest porządkowanie i inwentaryzacja cmentarzy żydowskich w Polsce, po raz pierwszy zabrał w 1987 r. swoich podopiecznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Borzęciczkach i dwie mieszkanki Izraela do pobliskiego Koźmina Wielkopolskiego.

Dziś tamtejszy cmentarz należy do najlepiej utrzymanych tego typu obiektów w Polsce. Młodzież z Borzęciczek chętnie tutaj wraca, ostatnio w miniony piątek, by ponownie posprzątać cały teren starej nekropolii.

Po Koźminie, przyszły kolejne miejscowości. W Krzepicach (Śląskie) Fornalik ze swoją młodzieżą uporządkował unikatowy w skali Europy cmentarz z przełomu XVII i XVIII wieku.

Podniesiono, oczyszczono i pomalowano większość z 450 żeliwnych macew. Zinwentaryzowaliśmy nagrobki i odczytaliśmy inskrypcje na tablicach - powiedział Fornalik.

d3wo4u3

Później były cmentarze w Dobrodzieniu, Radomsku, Białej koło Prudnika, Kamiennej Górze, Żabnie, Zduńskiej Woli, Płaszowie, Kłodzku, Lesku i ukraińskich Brodach.

Każdy z odkrytych grobów otrzymuje swój numer ewidencyjny. Wokół niektórych nekropolii odbudowywane są także otaczające je kiedyś mury.

Dwukrotnie, pod opieką ówczesnego izraelskiego ambasadora w Polsce Szewacha Weissa, uczestnicy Antyschematów gościli w Jerozolimie. Zostali zaproszeni do parlamentu, przedstawiono ich premierowi, ale przede wszystkim rozmawiali ze swoimi rówieśnikami i przygotowywali ich do wizyty w Polsce - wspomina Fornalik.

Według niego, nie można dzielić zabytków na żydowskie i inne. Młodzież, która przywraca wygląd zaniedbanych miejsc uczestniczy w programie integracji i zwalczania schematyzmu w myśleniu o innych ludziach i narodach - zaznaczył.

Prace renowacyjne finansowane są m.in. poprzez rozmaite fundacje i stowarzyszenia, częściowo także z budżetów samorządów.

d3wo4u3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wo4u3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj