Działo się w piątek w nocy. Korea Północna: Bójcie się tego, co mamy pod wodą
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z czwartku na piątek.
- Korea Północna przeprowadziła test swojego podwodnego systemu broni nuklearnej - podaje agencja Reutera. Północnokoreańskie państwowe media KCNA poinformowały w piątek, że test był odpowiedzią na wspólne ćwiczenia wojskowe Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Chodzi o system "Haeil-5-23", który Seul nazywa swoimi podwodnymi dronami zdolnymi do ataku nuklearnego. Test przeprowadzono na wodach u wschodniego wybrzeża Korei Północnej. "Podwodna postawa naszej armii w zakresie przeciwdziałania pociskom jądrowym jest dalej ulepszana, a jej różne morskie i podwodne działania będą nadal powstrzymywać wrogie manewry wojskowe marynarki wojennej USA i jej sojuszników" - powiedział rzecznik północnokoreańskiego ministerstwa w oświadczeniu, cytowany przez KCNA.
- Premier Izraela odrzuca rozwiązania Białego Domu dotyczące Strefy Gazy - podaje Associated Press. Premier Benjamin Netanjahu odrzucił w czwartek wezwania Stanów Zjednoczonych do ograniczenia izraelskiej ofensywy wojskowej w Strefie Gazy, a także podjęcia kroków w kierunku utworzenia państwa palestyńskiego po zakończeniu wojny. "Nie zadowolimy się niczym poza absolutnym zwycięstwem" - oznajmił Netanjahu w telewizyjnej transmisji. "Oczywiście widzimy to inaczej" - powiedział rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, John Kirby. Urzędnik dodał, że prezydent Joe Biden "nie przestanie pracować" nad rozwiązaniem dwupaństwowym - donosi AP.
- 90 tys. żołnierzy NATO weźmie udział w ćwiczeniach Steadfast Defender 2024 - donosi Reuter. Ćwiczenia potrwają do maja - powiedział w czwartek najwyższy dowódca sojuszu, Chris Cavoli. Weźmie w nich udział ponad 50 okrętów, od lotniskowców po niszczyciele, a także 80 myśliwców, śmigłowców i dronów oraz co najmniej 1100 pojazdów bojowych, w tym 133 czołgi i 533 bojowe wozy piechoty. Ćwiczenia mają być próbą wykonania przez NATO planów obronnych, które opracowano na wypadek rosyjskiego ataku na europejskich sojuszników i wschodnią flankę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przełomowe odkrycie w Strefie Gazy. Oto najdłuższy tunel Hamasu
- Były prezydent Brazylii miał sfałszować dane na temat swojego szczepienia przeciwko COVID-19 - podaje Reuter. Dane dotyczące szczepień byłego prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, są fałszywe - poinformowało w czwartek biuro generalnego kontrolera kraju, które przeprowadziło dochodzenie w tej sprawie. Bolsonero był sceptyczny wobec COVID-19 i publicznie sprzeciwiał się szczepionce, jednak miał zaszczepić się w publicznym ośrodku zdrowia w Sao Paulo w lipcu 2021 roku. Dochodzenie wykazało, że były prezydent opuścił miasto dzień wcześniej. Z kolei pielęgniarka, która według dokumentacji miała podać mu dawkę szczepionki, zaprzeczyła temu. Ustalono, że nie pracowała wówczas w ośrodku. Biuro kontrolera generalnego podało, że również partia szczepionki, którą rzekomo zaaplikowano Bolsonero, nie była w tym dniu dostępna.
- Pierwszy turecki astronauta poleciał w kosmos - donosi agencja Reutera. Statek został wystrzelony w czwartek z Florydy i ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach najnowszej, komercyjnej misji teksańskiego startupu Axiom Space. W kosmos po raz pierwszy wysłano astronautę z Turcji. Oprócz niego na pokładzie znalazło się trzech innych członków załogi pochodzących z Europy - podaje Reuter. Kapsuła SpaceX Crew Dragon wystartowała około godziny przed zachodem słońca z Kennedy Space Center NASA na przylądku Canaveral. Lot ma potrwać 36 godzin. Start był transmitowany na żywo przez Axiom-SpaceX. Oczekuje się, że Crew Dragon dotrze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w sobotę rano.
Źródło: Reuters, AP