Działo się w nocy. Kanada odgraża się USA, porozumienie w Strefie Gazy
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy ze środy na czwartek.
- Możliwości reakcji na zapowiedziane przez amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa cła na kanadyjskie towary były w środę tematem specjalnego spotkania premiera Kanady Justina Trudeau i premierów kanadyjskich prowincji. Nie wykluczono wstrzymania eksportu ropy. Kanada jest od lat największym dostawcą energii do Stanów Zjednoczonych. USA każdego dnia kupują od kanadyjskich firm cztery miliony baryłek ropy naftowej i gaz ziemny. Importowany z Kanady prąd ma równowartość zasilania 6 milionów gospodarstw domowych w USA.
- "Izrael i Hamas doszły do porozumienia w sprawie wstrzymania walk w Strefie Gazy i wymiany izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów" - przekazała agencji Reutersa osoba zaznajomiona z kulisami prowadzonych w Katarze negocjacji pokojowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podziemne odkrycie w Gazie. Tunel skrywał tajemnicę
- Prezydent USA Joe Biden wygłosił przemówienie, podsumowując swoje pięćdziesięcioletnie zaangażowanie w politykę. - To będzie moje ostatnie przemówienie z Gabinetu Owalnego, jako prezydent - mówił do Amerykanów.
- Generał Chalifa Haftar przekazał Rosji bazę Matan as Sarra przy granicy z Czadem i Sudanem. Rosjanie przenoszą tam żołnierzy i sprzęt z Syrii. Baza Matan as Sarra ma strategiczne znaczenie. W latach 80. XX w. była używana podczas wojny libijsko-czadyjskiej. Obecnie Rosja planuje przekształcić ją w kluczowy punkt operacji wojskowych w Afryce.
- Z zakładów karnych na Kubie w środę wyszli pierwsi osadzeni z grupy 553 więźniów, o których upomniał się Watykan - przekazały niezależne kubańskie media. Według niezależnego Radia Marti osoby, które mają opuścić zakłady karne po mediacji Stolicy Apostolskiej, to niespełna połowa osadzonych przeciwników reżimu w Hawanie. Rozgłośnia powołująca się na organizację praw człowieka Prisoners Defenders sprecyzowała, że w więzieniach na początku stycznia znajdowało się 1161 oponentów kubańskiego reżimu.