Działo się w nocy. Tajny transport z Rosji. Białoruś się szykuje
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy ze środy na czwartek.
- Białoruś szykuje się do przyjęcia pociągów. Tajny transport z Rosji. Białoruś może przygotowywać się do przyjęcia pociągów z rosyjskim sprzętem wojskowym, personelem i amunicją - podaje portal RBC Ukraine, powołując się na telegramowy kanał Białoruski Hejnał. Według informacji przekazanych przez Wspólnotę Białoruskich Kolejarzy, na Białoruś mogą zostać wysłane również oddziały z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy. Kolejarze podkreślają, że Mińsk podejmuje środki w celu zapewnienia tajności tych transportów. Kanał na Telegramie Białoruski Hejnał sugeruje, że Białoruś planuje przeprowadzenie dużych ćwiczeń wojskowych, w ramach których na terytorium kraju ma zostać przeniesiony rosyjski kontyngent wojskowy.
- Wicepremier Słowacji uspokaja. Fico "nie jest w sytuacji zagrażającej życiu". Premier Robert Fico "nie jest w tym momencie w sytuacji zagrażającej życiu" - podaje PAP, powołując się na wywiad, którego wicepremier Słowacji Tomas Taraba udzielił w środę BBC. - Byłem w szoku, ale na szczęście z tego co wiem, operacja przebiegła dobrze i sądzę, że ostatecznie on przeżyje - powiedział Taraba. - On nie jest w tym momencie w sytuacji zagrażającej życiu – dodał. Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w środę w miejscowości Handlova, niedaleko Bańskiej Bystrzycy, po wyjazdowym posiedzeniu gabinetu. Media informowały, że odniósł rany brzucha i klatki piersiowej. Policja zatrzymała 71-letniego napastnika, motywy jego działania są nieznane.
- Cztery ofiary śmiertelne zamieszek w Nowej Kaledonii. Francja ogłasza stan wyjątkowy. Francja ogłosiła w środę stan wyjątkowy w Nowej Kaledonii - donosi Agencja Reutera. W zamieszkach wywołanych sprzeciwem wobec reform wyborczych zginęły cztery osoby - trzech młodych Kanaków i funkcjonariusz policji. Stan wyjątkowy daje władzom możliwość wprowadzenia zakazu zgromadzeń i przemieszczania się po wyspie, która jest terytorium zamorskim Francji. Po wybuchu zamieszek, w trakcie których spłonęły budynki i pojazdy oraz plądrowano sklepy, na wyspę wysłano 500 dodatkowych funkcjonariuszy. - Żadna przemoc nie będzie tolerowana - powiedział premier Francji Gabriel Attal, dodając, że stan wyjątkowy "pozwoli na wprowadzenie masowych środków w celu przywrócenia porządku". Stan wyjątkowy w Nowej Kaledonii wszedł w życie w środę o godzinie 20.00 czasu paryskiego - podaje "The Washington Post".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krwawy atak we Francji. Moment zasadzki na więzienny konwój
- A jednak się spotkają. Trump przyjął wyzwanie Bidena. Donald Trump przyjął złożoną w środę przez prezydenta USA Joe Bidena propozycję zorganizowania dwóch debat prezydenckich. Telewizyjne debaty mają się odbyć pod koniec czerwca i we wrześniu. Wybory prezydenckie w USA zaplanowano na 5 listopada. Pierwsza debata wyborcza między Joe Bidenem i Donaldem Trumpem odbędzie się 27 czerwca w CNN, druga 10 września w telewizji ABC - ogłosił w środę były prezydent. Sztab Trumpa chce dodatkowo zorganizowania dwóch kolejnych potyczek w lipcu i w sierpniu. - To wielki zaszczyt zaakceptować debatę w CNN przeciwko krętaczowi Joe Bidenowi, najgorszemu prezydentowi w historii Stanów Zjednoczonych i prawdziwemu zagrożeniu dla demokracji 27 czerwca - oznajmił Trump na swoim portalu społecznościowym TRUTH Social. Dodał też, że przyjął propozycję zorganizowania debaty 10 września w telewizji ABC News.
- Żelazna Kopuła nad Grecją? Obawiają się tureckich dronów. Według informacji podanych przez portal Greek Reporter, nowy model tureckiego drona bojowego - Bayraktar TB3, może stanowić zagrożenie dla równowagi sił między Ankarą i Atenami. Przedstawiciele greckiego resortu obrony wyrażają obawy, że nowa technologia może wpłynąć na sytuację w regionie. Bayraktar TB3 to najnowsza wersja popularnego tureckiego drona TB2, produkowanego przez koncern Baykar. Co więcej, TB3 ma być pierwszym na świecie dronem bojowym, który będzie mógł startować i lądować na okrętach o krótkim pokładzie startowym. W kontekście reakcji Grecji na rozwój tureckiej floty dronowej, portal Greek Reporter przytacza słowa greckiego ministra obrony, Nikosa Dendiasa. Minister wyraził opinię, że Grecja powinna stworzyć system obrony powietrznej na wzór izraelskiej Żelaznej Kopuły.
Źródło: RBC Ukraine, Agencja Reutera, PAP, The Washington Post, WP Wiadomości