Działo się, gdy byłeś w pracy. Vulkan pomknął w stronę Księżyca
Doniesienia serwisów informacyjnych codziennie dostarczają ogromnej porcji wiedzy o wydarzeniach w kraju i na świecie. Oto przegląd wiadomości z poniedziałku 8 stycznia, z godzin porannych i popołudniowych.
Amerykański lądownik księżycowy wysłany został w poniedziałek w kierunku Księżyca. To pierwsze takie kosmiczne wydarzenie w USA od 50 lat. Rakieta Vulcan należy do firmy z Pittsburga - United Launch Alliance, jednego z prywatnych podmiotów, którym NASA udzieliła dotacji na budowę własnych lądowników księżycowych, które poprzedzą misje, na które znów polecą ludzie. Ostatnia taka wyprawa na Księżyc, zorganizowana przez USA, odbyła się w grudniu 1972 roku. Uczestniczyli w niej Gene Cernan i Harrison Schmitt, załoga Apollo 17. Zamknęli oni epokę, która pozostaje szczytem osiągnięć NASA.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un skończył w poniedziałek 40 lat. Urodziny nie miały jednak państwowego charakteru. W tym dniu dyktator odwiedził wraz z córką, która namaszczana jest na jego zastępczynię, kurzą fermę. Kim jest trzecim pokoleniem sprawującym władzę w Korei Północnej. Urodziny poprzedników - dziadka Kim Il Sunga i ojca Kim Dzong Ila to największe święta państwowe, obchodzone hucznie, z paradami wojskowymi. W poniedziałek państwowa agencja informacyjna Korei Północnej opublikowała jednak - w ramach urodzinowego prezentu - czołobitny artykuł, w którym wychwalany jest geniusz Kima.
Rolnicy w Niemczech zablokowali w poniedziałek Berlin. 200 traktorów zaparkowało od Bramą Brandenburską. Odrębne blokady powstały też w Badenii-Wirtembergii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii i Bawarii. Rolnicy protestują tak przeciwko cięciom dotacji. Te zostały zapowiedziane w związku z deficytem budżetowym, ale w obawie przed gniewem producentów rolnych rząd wycofał się już z likwidacji dopłat do olejów napędowych. Nie złagodziło to jednak gniewu rolników i już w zeszłym tygodniu dali oni upust swojemu niezadowoleniu, uniemożliwiając wicekanclerzowi Robertowi Habeckowi zejście na ląd z promu. Do poniedziałkowych blokad w Niemczech przy granicy z Polską dołączyli także polscy rolnicy, którzy w ten sposób chcę zademonstrować niezadowolenie wobec polityki Unii Europejskiej.
Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał na kary więzienia sprawców porwania i zgwałcenia 14-latki. Paulina K. usłyszała wyrok 10 lat i 1 miesiąca więzienia, Alan M. ma spędzić za kratami 7 lat. Do dramatycznych wydarzeń doszło w lipcu 2022 roku w Poznaniu. 14-latka została wciągnięta do samochodu kierowanego przez Paulinę K. i wywieziona z miasta do Złotnik koło Poznania. Tam była poniżana i została zgwałcona ze szczególnym okrucieństwem. Proces prowadzony był z wyłączeniem jawności ze względu na dobro małoletniej pokrzywdzonej. Wyrok jest nieprawomocny.
Pomnik smoleński może wkrótce zniknąć z warszawskiego placu Piłsudskiego - doniosła w poniedziałek "Gazeta Wyborcza". Prezydent stolicy i radni z Koalicji Obywatelskiej uważają, że miasto powinno odzyskać kontrolę nad tą przestrzenią i usunąć z centrum Warszawy ten obiekt. Pomniki Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej powstały bowiem z naruszeniem prawa, w nie najlepszej lokalizacji, jak powiedział gazecie szef klubu KO w Radzie Miasta Warszawy Jarosław Szostakowski. Postępowania administracyjne już zostało uruchomione. Pierwsze kroki polegać będą na nieodpłatnym przejęciu własności nieruchomości przez powiat warszawski.