Działo się, gdy byłeś w pracy. Idzie nowe. Teraz oni zastąpią wagnerowców
Doniesienia serwisów informacyjnych codziennie dostarczają ogromnej porcji wiedzy o wydarzeniach w kraju i na świecie. Oto przegląd wiadomości z czwartku 1 lutego, z godzin porannych i popołudniowych.
Rosja, chcąc zwiększyć swoje wpływy w Afryce, prowadzi rekrutację do sił zbrojnych, które zastąpią najemników Grupy Wagnera na całym kontynencie - podaje w czwartek "South China Morning Post". Korpus Afrykański ma wzmocnić wpływy Rosji. Zakłada stworzenie sieci baz kontrolowanych przez rosyjskie ministerstwo obrony. W ten sposób Moskwa chce ożywić swoje wpływy Moskwy z czasów zimnej wojny. Kreml ma też zamiar odbudować kontrolę nad siecią biznesową Grupy Wagnera w Afryce, między innymi nad lukratywnymi interesami wydobywczymi, dawniej dobrze zarządzanymi przez przywódcę wagnerowców - Jewgienija Prigożyna.
Przywódcy UE odblokowali w czwartek pakiet wsparcia dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro. Zgodzili się na to wszyscy europejscy przywódcy. Porozumienie zapewnia Ukrainie długoterminowe i przewidywalne finansowanie. Do końca istniały obawy, że premier Węgier Viktor Orban zablokuje pakiet pomocowy, tak jak to zrobił w grudniu ubiegłego roku.
W czwartek sąd rejonowy w Seongnam w Korei Południowej skazał na dożywotni nadzór sprawcę brutalnego ataku przed domem towarowym na początku sierpnia zeszłego roku w Bundang na południe od Seulu. 23-letni Choi Won-jong wjechał samochodem swojej matki w dużą grupę przechodniów. Potem wysiadł, wbiegł do budynku galerii handlowej i atakował ludzi nożem. Dwie kobiety zginęły, a 12 innych zostało rannych. Choi będzie dożywotnio pod nadzorem policji. Przez 30 lat musi nosić elektroniczne urządzenie śledzące w internecie. "Incydent spowodowany przez skazanego podsycił obawę, że każdy może stać się celem ataków terrorystycznych w miejscu publicznym i miał negatywne skutki społeczne" - stwierdził sąd. Prokuratorzy żądali dla niego kary śmierci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sąd Najwyższy w Londynie oddalił w czwartek roszczenie Donalda Trumpa dotyczące ochrony danych osobowych. Trump żąda odszkodowania w związku z zarzutami zawartymi w "dossier Steele". Dokument ma zawierać informacje o udziale byłego amerykańskiego prezydenta w seksualnych orgiach i wręczeniu łapówki rosyjskim urzędnikom. Sędzia Steyn zgodził się z Orbis Business Intelligence, firmą założoną przez byłego oficera brytyjskiego wywiadu Christophera Steele, który przygotował sporny materiał, że roszczeniami Trumpa nie powinien zajmować się sąd. W wydanym w czwartek orzeczeniu stwierdzono, że sąd "nie rozważa ani nie ustala zgodności tych dokumentów z rzeczywistością", a wniosek byłego prezydenta o odszkodowanie zostało przedawnione.
Szczęśliwy finał poszukiwań rodzeństwa z Nysy na Opolszczyźnie - poinformował w czwartek RMF FM. Dzieci w wieku 14 i 10 lat były poszukiwane od środy. Odnaleziono je po niemieckiej stronie granicy. Dotarły do Niemiec pociągami. Dojechały z Nysy do Opola, potem w stronę Wrocławia i dalej w kierunku Zgorzelca. Kiedy okazało się, że dzieci mogą zmierzać do granicy, policja zawiadomiła niemieckich funkcjonariuszy. Rodzeństwo zostało znalezione przez niemiecką policję w Görlitz.