PolskaDziałanie czarnych dziur wg Hawkinga

Działanie czarnych dziur wg Hawkinga

Wybitny oksfordzki fizyk Stephen Hawking
wykazał, że informacja, która wpadła do czarnej dziury wraca - w
formie zniekształconej i nierozpoznawalnej. Jak ocenia dr Jacek
Jezierski z Uniwersytetu Warszawskiego, jest to odkrycie bardzo
istotne dla fizyki.

Działanie czarnych dziur wg Hawkinga
Źródło zdjęć: © AFP

  1. Międzynarodowa Konferencja, poświęcona teorii względności i teorii grawitacji, na której Hawking przedstawił szerokiemu gronu naukowców swoje odkrycie, kończy się w piątek w Dublinie.

Paradoks informacyjny czarnych dziur

Jak oceniają niektórzy badacze, Stephen Hawking rozwiązał tzw. paradoks informacyjny czarnych dziur, a tym samym usunął sprzeczność pomiędzy mechaniką kwantową (dział fizyki opisujący świat atomowy) a teorią grawitacji. Sprzeczność polegała na tym, że - według praw fizyki kwantowej - informacja nie może być całkowicie zagubiona.

W latach 70. Hawking odkrył, że czarne dziury parują - wypromieniowują energię i po pewnym czasie giną bez śladu. W 1976 roku obliczył, że podczas powstawania czarnej dziury następuje zmniejszenie masy spowodowane wypromieniowywaniem energii.

Promieniowanie nie zawiera jednak informacji o wnętrzu czarnej dziury. Kiedy czarna dziura wypromieniuje zupełnie, tracimy wszystkie informacje, jakie zawierała w swoim wnętrzu.

To stwierdzenie było sprzeczne z prawami mechaniki kwantowej. Przez lata fizycy zastanawiali się nad tym, jak czarne dziury "omijają" prawa fizyki kwantowej.

Hawking podejrzewał, że zawartość czarnych dziur może być przenoszona do innych wszechświatów. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej prozaiczna.

Jak odkrył, informacja z czarnej dziury powraca bowiem do swojego wszechświata, ale w zniekształconej i nierozpoznawalnej formie.

Osiągnięcie astrofizyka jest oceniane jako duży krok naprzód w teorii grawitacji kwantowej. Na konferencji Hawking powiedział: Pracowałem nad tym problemem od trzydziestu lat. Wspaniale było go rozwiązać, nawet jeśli wynik nie okazał się tak ekscytujący, jak się spodziewałem".

"Wszysko rozgrywa się w głowie"

Najnowsze odkrycie Hawkinga jest bardzo istotne dla fizyki - ocenia w rozmowie dr Jacek Jezierski z Katedry Metod Matematycznych w Fizyce UW. To jeden z fundamentalnych problemów. To podstawy fizyki - podkreśla.

Zwraca jednak uwagę, że o tym, czy Hawking ma rację, będzie można przekonać się w najbliższym czasie, po dalszych badaniach.

W fizyce teoretycznej wszystko rozgrywa się w głowie i w komputerze. Tu nie potrzeba żmudnych, długoletnich eksperymentów - zaznaczył dr Jezierski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)