Działania UOP wobec sędziów są zgodne z prawem
Sędziowie są oburzeni na prowadzone przez UOP sprawdzenia prezesów sądów pod kątem dopuszczania ich do tajemnic państwowych. Działania te są jednak zgodne z ustawą o ochronie informacji niejawnych.
W środę Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zaapelowało do premiera, aby wstrzymał prowadzone przez UOP postępowanie wobec sędziów. Powodem wystąpienia KRS był przypadek z Torunia, gdzie oficerowie UOP wypytywali sąsiadów o wiceprezesa Sądu Rejonowego - m.in. czy sędzia pije alkohol, bierze narkotyki, czy żyje ponad stan.
Postępowanie sprawdzające jest bardzo nieprzyjemne - oświadczył wiceminister sprawiedliwości Janusz Niemcewicz. Przypomniał, że wywiad środowiskowy UOP przeprowadza m.in. po to, żeby sprawdzić informacje zawarte w ankiecie przez osobę ubiegającą się o dopuszczenie do tajemnicy państwowej.
Przypomniał, że na temat zgodności ustawy o ochronie informacji niejawnych z konstytucją wypowie się Trybunał Konstytucyjny. Minister sprawiedliwości ma daleko idące wątpliwości, co do tego, czy sprawdzanie sędziów jest zgodne z konstytucją i zabierze w tej sprawie głos przed trybunałem - dodał Niemcewicz.(mkr)