Działania rosyjskiej propagandy. Metody sprzed stu lat
Moskwa powiela metody propagandowe, które były stosowane przez bolszewików ponad sto lat temu. W Rosji zdecydowano się na uruchomienie tzw. pociągów agitacyjnych. Celem tej inicjatywy jest przyciągnięcie jak największej liczby osób do służby wojskowej i zmotywowanie ich do udziału w inwazji na Ukrainę.
Kreml obawia się, że plany dotyczące wiosennego poboru do wojska mogą nie zostać zrealizowane.
W związku z tym władze rosyjskie postanowiły sięgnąć po różne metody propagandowe. Wśród nich są te, które mają swoje korzenie w dalekiej przeszłości. Na wagonach pociągów pasażerskich i podmiejskich, zwanych potocznie "elektriczkami", pojawiają się malowidła i hasła związane z armią, które mają na celu gloryfikację rosyjskich sił zbrojnych - informuje HUR.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Charków będzie ewakuowany? "Wszystkie warianty są brane pod uwagę"
Ukraiński wywiad wojskowy dodaje, że rosyjski resort obrony stosuje również otwarte kłamstwa. Na przykład, próbuje przekonać, że status żołnierza służby zasadniczej rzekomo wyklucza możliwość wysłania takiej osoby na front na Ukrainę.
Wiosenna mobilizacja w Rosji. Przygotowują się do zdobycia Charkowa
Pierwsza faza mobilizacji rezerwistów w Rosji rozpoczęła się 21 września 2022 roku. W ciągu następnych miesięcy setki tysięcy mężczyzn opuściło kraj lub próbowało to zrobić, obawiając się udziału w wojnie.
22 marca bieżącego roku, rosyjski portal opozycyjny Wiorstka podał, że resort obrony w Moskwie planuje masowy pobór do armii i przygotowuje się do tajnej mobilizacji, której celem jest okrążenie i zdobycie ukraińskiego Charkowa. Zostało powiadomione, że do wojska ma zostać powołanych nawet około 300 tys. ludzi.
Ta liczba jest zgodna z szacunkami władz w Kijowie. 3 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Kreml przygotowuje dodatkową mobilizację 300 tys. żołnierzy, a termin tego przedsięwzięcia wyznaczono na 1 czerwca.
Działania rosyjskiej propagandy. Pomysły sprzed 100 lat
Pomysł tzw. pociągów agitacyjnych został zainicjowany w 1918 roku przez bolszewików, którzy kilka miesięcy wcześniej przejęli władzę w Rosji.
W składach kolejowych, które były wysyłane do różnych regionów kraju w celu rozpowszechniania komunistycznej propagandy, znajdowały się m.in. biblioteki, księgarnie i kina. Takie pociągi kursowały w Związku Sowieckim również w latach 20. XX wieku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rosjanie zniszczą miasto? Polski generał: Rzeczywiście może upaść