Trwa ładowanie...

Dyspozytor, który spowodował katastrofę w Bawarii, skazany na więzienie

• Dyspozytor ruchu w czasie dyżuru bawił się smartfonem

• W katastrofie zginęło 12 osób, a blisko 90 zostało rannych

Share
Dyspozytor, który spowodował katastrofę w Bawarii, skazany na więzienie
Źródło: PAP/EPA, Fot: Peter Kneffel
d48kqtg

Sąd w Traunstein skazał na karę trzech i pół roku więzienia dyspozytora ruchu winnego katastrofy kolejowej, w której w lutym pod Bad Aibling w Bawarii zginęło 12 osób, a blisko 90 zostało rannych. Mężczyzna popełnił błąd, gdyż grał na smartfonie.

Sędziowie uznali 40-letniego pracownika kolei niemieckich za winnego nieumyślnego spowodowania śmierci i uszkodzenia ciała. Zdaniem sądu była to jedna z największych katastrof kolejowych ostatnich lat w Niemczech. Oskarżony przyznał się do winy.

d48kqtg

Śledztwo wykazało, że dyspozytor w czasie służby regularnie grał, pomimo zakazu, w gry komputerowe. Oskarżony wyjaśnił, że feralnego dnia, gdy doszło do katastrofy, grał na swoim telefonie komórkowym w grę "Dungeon Hunter5", polegającej na zabijaniu demonów.

Z powodu odwróconej uwagi, dyspozytor przez pomyłkę skierował jadące z przeciwnych stron pociągi na ten sam tor. Wyłączył też urządzenie, które powinno zapobiec takiej kolizji. Gdy spostrzegł swój błąd, wysłał sygnał alarmowy, lecz wcisnął niewłaściwy przycisk. Ostrzeżenie nie dotarło do maszynistów i pociągi z pełną prędkością wpadły na siebie.

Podczas śledztwa okazało się, że na trasie, gdzie doszło do wypadku, zamontowany jest przestarzały system sygnalizacyjny. Zarządzenie z 1984 roku o ustawieniu dodatkowych instalacji nie zostało zrealizowane. Ten fakt nie miał jednak wpływu na wymiar kary. Kolej zobowiązana jest do modernizacji tras tylko w granicach swoich możliwości finansowych.

Oprac. Iga Burniewicz

d48kqtg

Podziel się opinią

Share
d48kqtg
d48kqtg
Więcej tematów