Dyrektor generalny MSWiA podlega szefowi Służby Cywilnej
Dyrektor generalny MSWiA Jerzy Bart podlega szefowi Służby Cywilnej Janowi Pastwie, a więc jego powinien prosić o zgodę na podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej. Jest to niezależne od ministra Janika - poinformowała rzeczniczka resortu Alicja Hytrek.
14.08.2003 | aktual.: 14.08.2003 13:31
Jej wyjaśnienie ma związek z artykułem, który ukazał się w czwartkowym Super Expressie. Dziennikarz SE ujawnił, że dyrektor generalny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oprócz pełnionej w resorcie funkcji jest członkiem Komisji Majątkowej, zajmującej się zwrotem nieruchomości zagrabionych przez komunistyczne władze Kościołowi katolickiemu. Jak poinformował - Bart dostaje za to 4 tys. zł miesięcznie, nie ma jednak na dodatkową pracę zarobkową zgody szefa SC. Zdaniem dziennikarza SE, jest to kolejny przykład pracownika MSWiA, który łamie ustawę antykorupcyjną.
"Służba Cywilna jest organem niezależnym od MSWiA, a tym samym od ministra Janika. Bart został powołany na swoje stanowisko przez premiera na okres tymczasowy, czyli do czasu rozpisania i rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko" - wyjaśniła Hytrek, powołując się na ustawę o Służbie Cywilnej z grudnia 1998 r.
Jerzy Bart został powołany na stanowisko dyrektora generalnego MSWiA 18 stycznia 2002 roku. W połowie lipca br. Janik przekazał szefowi Służby Cywilnej wymagania, jakie powinna spełniać osoba powołana na to stanowisko. To pozwoliło na rozpisanie konkursu. Nazwiska osób wyłonionych na jego podstawie mają być przedstawione premierowi we wrześniu. Wtedy też zapadnie decyzja, kto będzie pełnił tę funkcję.
To kolejna sprawa opisana przez media, wiążąca się z łamaniem ustawy antykorupcyjnej przez urzędników związanych z MSWiA. Wcześniejsze dotyczyły m.in. byłego dyrektora gabinetu politycznego ministra, Janusza Ocipki, i byłego doradcy wiceszefa resortu Zbigniewa Sobotki, Romana Kurnika. Obaj zostali odwołani z pełnionych funkcji.
W lipcu w resorcie została przeprowadzona kontrola wewnętrzna, którą objęto 375 osób. Po jej zakończeniu MSWiA zapowiedziało, że zaproponuje zmiany w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne w administracji rządowej. Mają one polegać na jawności oświadczeń majątkowych, składanych przez osoby nowo zatrudniane, a także uporządkowaniu sposobu analizowania tych oświadczeń. (aka)
Zobacz także: artykuł z Super Expressu