PolskaDymisja w rządzie Tuska

Dymisja w rządzie Tuska

Minister środowiska zrezygnował z funkcji. - Premier przyjął moją dymisję - poinformował Maciej Nowicki.

Dymisja w rządzie Tuska

08.12.2009 | aktual.: 08.12.2009 17:45

- Nie umawiałem się na całą kadencję, ale na wykonanie zadania - tłumaczył Maciej Nowicki.

W niedzielę tygodnik "Wprost" poinformował na swoich stronach internetowych, że Nowicki złożył rezygnację, jednak premier Donald Tusk wstrzymał się z jej ogłoszeniem ze względu konferencję klimatyczną w Kopenhadze, która rozpoczęła się w poniedziałek. - Taka dymisja jest spodziewana - mówił w niedzielę w TVN24 europoseł PO Sławomir Nitras.

Maciej Władysław Nowicki był ministrem środowiska w rządzie Donalda Tuska od 16 listopada 2007 roku. Wcześniej zajmował to stanowisko w gabinecie Jana Krzysztofa Bieleckiego.

W latach 1964 -1970 był pracownikiem naukowym Polskiej Akademii Nauk, później do 1986 Politechniki Warszawskiej. W 1992 roku uzyskał tytuł profesora. W latach 1989 -1991 zajmował stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie ochrony środowiska. W 1992 założył Fundację EkoFundusz, zajmującą się ekokonwersją polskiego długu. Do 2007 roku był prezesem zarządu tej organizacji.

W latach 1994-1995 był wiceprzewodniczącym Komisji ONZ do spraw Zrównoważonego Rozwoju w Nowym Yorku. Od 1996 do 1997 pełnił funkcję doradcy Sekretarza Generalnego OECD w Paryżu. Reprezentował Polskę w Komisji Europejskiej.

Jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk z siedzibą w Salzburgu, rady patronackiej Instytutu Jagiellońskiego, Komitetu Naukowego PAN "Człowiek i Środowisko", Państwowej Rady Ochrony Środowiska oraz Komitetu Narodowego do Spraw Współpracy z Międzynarodowym Programem Zmiany Globalne Geosfery i Biosfery.

W 1996 roku Nowicki został laureatem tzw. "ekologicznego nobla" w dziedzinie ochrony środowiska za całokształt dokonań jako naukowiec, polityk i działacz ekologiczny. Pieniądze z tej nagrody przeznaczył na założenie fundacji mającej na celu wspieranie rozwoju najlepszych absolwentów polskich uczelni w ochronie środowiska.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Republiki Federalnej Niemiec. Autor ponad 170. publikacji oraz 6. książek z zakresu ochrony środowiska i ekorozwoju. Uczestnik kilkuset konferencji krajowych i ponad stu konferencji zagranicznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)