Trwa ładowanie...
słowenia

Dymisja premiera Słowenii. Marjan Šarec chce wcześniejszych wyborów

Marjan Šarec wysłał wniosek o dymisję do parlamentu w Ljublanie. Centrolewicowy premier Słowenii stwierdził, że w takiej sytuacji w parlamencie nie może efektywnie rządzić i wezwał do przeprowadzenia przedterminowych wyborów.

Share
Dymisja premiera Słowenii. Marjan Šarec chce wcześniejszych wyborów
Źródło: PAP/EPA, Fot: Igor Kupljenik
d1d0fo8

- Nie mogę nic zrobić z tym rządem. Dlatego uczciwe jest przeprowadzenie przedterminowych wyborów - powiedział Šarec na konferencji prasowej. Ustępujący premier stwierdził, ze najbardziej uczciwą rzeczą jest pójście do urn.

- W ten sposób ludzie zdecydują, czy chcą, by ten rząd kontynuował swoją misję - dodał Šarec. Polityk wyjaśnił, że obecny układ sił w parlamencie i koalicja mniejszościowa uniemożliwia mu efektywne rządy i przeprowadzenie obiecanych reform.

d1d0fo8

Dymisja premiera Słowenii. Marjan Šarec chce wcześniejszych wyborów

Tuż przed oświadczeniem szefa rządu, krajowa agencja informacyjna STA podała wiadomość o rezygnacji ministra finansów Andreja Bertoncelja. Wraz z całym gabinetem został on zaprzysiężony na ministra w połowie września 2018 roku.

Zobacz też: Marian Banaś nie złożył dymisji. Gawkowski, Kosiniak-Kamysz i Kropiwnicki komentują

Marjan Šarec ma 42 lata. Zanim zajął się polityką był dziennikarzem, komikiem i samorządowcem - od 2010 roku pełnił funkcję burmistrza Kamnika. W 2017 roku przegrał w II turze wyborów prezydenckich z Borutem Pahorem. Po wyborach parlamentarnych centrolewicowa koalicja wskazała go jako swojego na kandydata na premiera.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1d0fo8

Podziel się opinią

Share
d1d0fo8
d1d0fo8
Więcej tematów