Trwa ładowanie...

Dymisja premiera Słowenii. Marjan Šarec chce wcześniejszych wyborów

Marjan Šarec wysłał wniosek o dymisję do parlamentu w Ljublanie. Centrolewicowy premier Słowenii stwierdził, że w takiej sytuacji w parlamencie nie może efektywnie rządzić i wezwał do przeprowadzenia przedterminowych wyborów.
Share
Dymisja premiera Słowenii. Marjan Šarec chce wcześniejszych wyborów
Dymisja premiera Słowenii. Marjan Šarec chce wcześniejszych wyborówŹródło: PAP/EPA, Fot: Igor Kupljenik
d3xbv3j

- Nie mogę nic zrobić z tym rządem. Dlatego uczciwe jest przeprowadzenie przedterminowych wyborów - powiedział Šarec na konferencji prasowej. Ustępujący premier stwierdził, ze najbardziej uczciwą rzeczą jest pójście do urn.

- W ten sposób ludzie zdecydują, czy chcą, by ten rząd kontynuował swoją misję - dodał Šarec. Polityk wyjaśnił, że obecny układ sił w parlamencie i koalicja mniejszościowa uniemożliwia mu efektywne rządy i przeprowadzenie obiecanych reform.

Dymisja premiera Słowenii. Marjan Šarec chce wcześniejszych wyborów

Tuż przed oświadczeniem szefa rządu, krajowa agencja informacyjna STA podała wiadomość o rezygnacji ministra finansów Andreja Bertoncelja. Wraz z całym gabinetem został on zaprzysiężony na ministra w połowie września 2018 roku.

d3xbv3j

Zobacz też: Marian Banaś nie złożył dymisji. Gawkowski, Kosiniak-Kamysz i Kropiwnicki komentują

Marjan Šarec ma 42 lata. Zanim zajął się polityką był dziennikarzem, komikiem i samorządowcem - od 2010 roku pełnił funkcję burmistrza Kamnika. W 2017 roku przegrał w II turze wyborów prezydenckich z Borutem Pahorem. Po wyborach parlamentarnych centrolewicowa koalicja wskazała go jako swojego na kandydata na premiera.

Czytaj też: Grupa Wyszehradzka. Szczyt w Czechach ze Słowenią i Serbią
Tragiczny finał poszukiwań. Polski paralotniarz zginął w Słowenii

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xbv3j

Podziel się opinią

Share
d3xbv3j
d3xbv3j
Więcej tematów