Trwa ładowanie...

Dwukrotny mistrz olimpijski nowym prezydentem Węgier

Parlament Węgier wybrał na nowego prezydenta kraju Pala Schmitta, dyplomatę i dwukrotnego mistrza olimpijskiego w szermierce - poinformowały media węgierskie. Otrzymał on 263 spośród 322 ważnych głosów.

Share
Dwukrotny mistrz olimpijski nowym prezydentem Węgier
Źródło: AFP, Fot: str
dshrqr3

Kandydatura Schmitta została zgłoszona przez rządzącą partię centroprawicową Fidesz, która po kwietniowych wyborach parlamentarnych ma 263 mandaty w 386-osobowym parlamencie, a więc ponad 2/3 miejsc.

Jeszcze przed objęciem funkcji Schmitt obiecywał, że nie będzie przeszkodą w realizacji rządowego programu. W odróżnieniu od swego bezpartyjnego poprzednika Laszlo Solyoma, Schmitt jest członkiem Fideszu.

dshrqr3

68-letni obecnie Schmitt w 1968 i 1972 roku zdobył drużynowo złoty medal w szpadzie na igrzyskach olimpijskich. W latach 1983-1989 był sekretarzem generalnym Węgierskiego Komitetu Olimpijskiego, a od 1989 jest jego prezesem. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Od 1993 do 1997 roku był ambasadorem w Madrycie, a w latach 1998-2002 w Bernie. W latach 2004-2010 zasiadał w Parlamencie Europejskim. W maju bieżącego roku został wybrany na przewodniczącego parlamentu.

Prezydenta, który pełni głównie funkcje reprezentacyjne, wybiera na Węgrzech parlament.

Szef państwa ma prawo m.in. odesłać ustawę do ponownego przeanalizowania przez parlament, a także wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o opinię na jej temat, ale jeśli posłowie będą przy niej obstawać, musi ją podpisać.

Prezydent mianuje także niektórych kluczowych urzędników, w tym prezesa Narodowego Banku Węgier, który jednakże jest nominowany przez premiera, członków Rady Monetarnej, sędziów i ambasadorów.

Nowy prezydent obejmie urząd 5 sierpnia, kiedy upływa kadencja Solyoma.

dshrqr3

Podziel się opinią

Share
dshrqr3
dshrqr3
Więcej tematów