Dworczyk ogłosił plan pomocy na polsko-ukraińskiej granicy. Min. udrożnienie kolejek oraz codziennie dwa pociągi z pomocą humanitarną
- Przed każdym przejściem granicznym kolejki sięgają kilkudziesięciu kilometrów. Jest po kilkadziesiąt tysięcy osób, które chcą wyjechać z Ukrainy. Podejmiemy kroki, by uprościć procedury, żeby przepływ osób mógł być bardziej płynny — wskazał w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. W planach rządu jest także codzienna pomoc humanitarna oraz uruchomienie specjalnej strony internetowej dla wszystkich chętnych pomocy Ukraińcom.
Jak poinformował na niedzielnej konferencji Dworczyk, jednym z największych problemów społecznych po stronie ukraińskiej są "gigantyczne kolejki na granicy — olbrzymia masa osób, które chcę z Ukrainy przedostać się do Polski".
- Przed każdym przejściem granicznym, prawie, kolejki sięgają kilkudziesięciu kilometrów, przed każdym przejściem granicznym jest po kilkadziesiąt tysięcy osób, które chcą wyjechać z Ukrainy, żeby uchronić się przed wojną — stwierdził szef KPRM. Dodał, że są to "w absolutnej większości kobiety i dzieci".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Według Dworczyka trudna sytuacja jest spowodowana przede wszystkim procedurami na granicy ukraińskiej, "które powodują, że ruch nie może postępować w sposób płynny". "To jest kwestia tego, że Ukraina jest w stanie wojny, broni się przed napaścią, brutalną agresją rosyjską" - zaznaczył.
- Codziennie na Ukrainę będą trafiały co najmniej dwa pociągi z pomocą humanitarną — przekazał w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że wojewodowie w każdym województwie wskażą dziś punkty, do których będzie można przekazywać pomoc dla Ukraińców.
Jak mówił na niedzielnej konferencji Dworczyk, pomoc bezpośrednio na granicy i za nią jest organizowana przez wojewodów i jest ona przekazywana ukraińskiej Straży Granicznej. Szef KPRM zaznaczył, że pomoc ma trafiać w poszczególnych województwach do wskazanych punktów, a stamtąd do hubu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pod Lublinem, gdzie będzie dzielona i wysyłana codziennie na Ukrainę — zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami przekazywanymi przez ukraińskich partnerów.
Tłumy z Ukrainy idą do Polski. Rząd ogłasza plan
Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że Polska podejmie kolejne działania na granicy, "które mają jeszcze podwyższyć standard opieki i atencji udzielanej uciekinierom". Jeszcze w sobotę 26 lutego rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że w niedzielę zostanie uruchomiona pełna wersja rządowej strony internetowej, ze specjalną opcją udzielania pomocy.
Rozmowy Zełenski-Putin w Warszawie? Jest reakcja Pałacu Prezydenckiego
- Jeżeli ktoś z nas chciałby takiej pomocy udzielić; ma mieszkanie, środki finansowe, jakąś pomoc materialną może przekazać, to tam są bieżące komunikaty dotyczące sytuacji na granicy. Na stronie www.gov.pl/granica można wejść do zakładki, gdzie jest informacja, gdzie się zgłosić tak, aby pomóc wszystkim osobom, które potrzebują pomocy na terenie Polski lub również pomocy humanitarnej za granicami naszego kraju" - powiedział rzecznik rządu.
Rząd uchyla niedzielny zakaz handlu w województwach podkarpackim i lubelskim
Müller podkreślił, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę i przybywającymi do Polski uchodźcami, mamy w Polsce stan "wyższej konieczności, w którym potrzebne jest uruchomienie danego rodzaju działalności". Dlatego w woj. podkarpackim i lubelskim, w szczególności przy trasach, którymi poruszają się osoby przemieszczające się z Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę.
- Chcemy dać jasny sygnał, że — jeśli chodzi o otwieranie w tych miejscach sklepów, które w niedzielę powinny być zamknięte — tego typu działania nie będą karane" - dodał. Zapowiedział też "skorygowanie stosownych przepisów".
Źródło: PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski