Trwa ładowanie...

Dworczyk ogłosił plan pomocy na polsko-ukraińskiej granicy. Min. udrożnienie kolejek oraz codziennie dwa pociągi z pomocą humanitarną

- Przed każdym przejściem granicznym kolejki sięgają kilkudziesięciu kilometrów. Jest po kilkadziesiąt tysięcy osób, które chcą wyjechać z Ukrainy. Podejmiemy kroki, by uprościć procedury, żeby przepływ osób mógł być bardziej płynny — wskazał w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. W planach rządu jest także codzienna pomoc humanitarna oraz uruchomienie specjalnej strony internetowej dla wszystkich chętnych pomocy Ukraińcom.

Share
Dworczyk o sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy: kolejki sięgają kilkudziesięciu kilometrów. Rząd ogłasza planDworczyk o sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy: kolejki sięgają kilkudziesięciu kilometrów. Rząd ogłasza planŹródło: Twitter.com
dkdxfau

Jak poinformował na niedzielnej konferencji Dworczyk, jednym z największych problemów społecznych po stronie ukraińskiej są "gigantyczne kolejki na granicy — olbrzymia masa osób, które chcę z Ukrainy przedostać się do Polski".

- Przed każdym przejściem granicznym, prawie, kolejki sięgają kilkudziesięciu kilometrów, przed każdym przejściem granicznym jest po kilkadziesiąt tysięcy osób, które chcą wyjechać z Ukrainy, żeby uchronić się przed wojną — stwierdził szef KPRM. Dodał, że są to "w absolutnej większości kobiety i dzieci".

Według Dworczyka trudna sytuacja jest spowodowana przede wszystkim procedurami na granicy ukraińskiej, "które powodują, że ruch nie może postępować w sposób płynny". "To jest kwestia tego, że Ukraina jest w stanie wojny, broni się przed napaścią, brutalną agresją rosyjską" - zaznaczył.

dkdxfau

- Codziennie na Ukrainę będą trafiały co najmniej dwa pociągi z pomocą humanitarną — przekazał w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że wojewodowie w każdym województwie wskażą dziś punkty, do których będzie można przekazywać pomoc dla Ukraińców.

Jak mówił na niedzielnej konferencji Dworczyk, pomoc bezpośrednio na granicy i za nią jest organizowana przez wojewodów i jest ona przekazywana ukraińskiej Straży Granicznej. Szef KPRM zaznaczył, że pomoc ma trafiać w poszczególnych województwach do wskazanych punktów, a stamtąd do hubu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pod Lublinem, gdzie będzie dzielona i wysyłana codziennie na Ukrainę — zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami przekazywanymi przez ukraińskich partnerów.

Tłumy z Ukrainy idą do Polski. Rząd ogłasza plan

Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że Polska podejmie kolejne działania na granicy, "które mają jeszcze podwyższyć standard opieki i atencji udzielanej uciekinierom". Jeszcze w sobotę 26 lutego rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że w niedzielę zostanie uruchomiona pełna wersja rządowej strony internetowej, ze specjalną opcją udzielania pomocy.

Rozmowy Zełenski-Putin w Warszawie? Jest reakcja Pałacu Prezydenckiego

- Jeżeli ktoś z nas chciałby takiej pomocy udzielić; ma mieszkanie, środki finansowe, jakąś pomoc materialną może przekazać, to tam są bieżące komunikaty dotyczące sytuacji na granicy. Na stronie www.gov.pl/granica można wejść do zakładki, gdzie jest informacja, gdzie się zgłosić tak, aby pomóc wszystkim osobom, które potrzebują pomocy na terenie Polski lub również pomocy humanitarnej za granicami naszego kraju" - powiedział rzecznik rządu.

Lista ataków na ukrainę WP
Źródło: WP

Rząd uchyla niedzielny zakaz handlu w województwach podkarpackim i lubelskim

Müller podkreślił, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę i przybywającymi do Polski uchodźcami, mamy w Polsce stan "wyższej konieczności, w którym potrzebne jest uruchomienie danego rodzaju działalności". Dlatego w woj. podkarpackim i lubelskim, w szczególności przy trasach, którymi poruszają się osoby przemieszczające się z Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę.

dkdxfau

- Chcemy dać jasny sygnał, że — jeśli chodzi o otwieranie w tych miejscach sklepów, które w niedzielę powinny być zamknięte — tego typu działania nie będą karane" - dodał. Zapowiedział też "skorygowanie stosownych przepisów".

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkdxfau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dkdxfau
dkdxfau
Więcej tematów