Dwoje po TK Telekom

PKP na przełomie roku pozwoli inwestorom na badanie formalnoprawne prywatyzowanego telekomu.

Dwoje po TK Telekom
Źródło zdjęć: © rp.pl | rp.pl

15.12.2014 | aktual.: 17.12.2014 10:57

Kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa i fundusz MCI Netia oraz Hawe, którego znaczący pakiet akcji ma nadal Marek Falenta, mogą być na krótkiej liście zaproszonych do dalszych rozmów z PKP o zakupie udziałów prywatyzowanego TK Telekom - wynika z informacji „Rzeczpospolitej". Według niektórych zainteresowanie TK Telekom miałby wyrazić GTS, przejęty przez grupę Deutsche Telekom (w Polsce GTS Poland kupił T-Mobile Polska), a część osób wskazuje jeszcze na Emitel.

Tymczasem jednak T-Mobile udziału w prywatyzacji TK Telekom nie potwierdza. Emitel za pośrednictwem Krzysztofa Kaczmarczyka, członka zarządu, odpowiedział nam wprost, że oferty wstępnej na TK Telekom nie złożył. Nie przeczy jednak, że interesował się prywatyzowaną firmą.

Emitel wyrósł z rynku przesyłu sygnału radiowo-telewizyjnego i szuka sposobu na rozwój. Sam, podobnie jak TK Telekom, działa na hurtowym rynku usług teleinformatycznych i świadczy usługi innym operatorom telekomunikacyjnym. Dzięki akwizycji mógłby poszerzyć ofertę.

Emitel interesował się w tym roku m.in. warunkami biznesu operatora regionalnych sieci szerokopasmowych. Pojawił się wśród kandydatów na operatora dolnośląskiej sieci szerokopasmowej, gdy województwo pierwszy raz ogłosiło konkurs.

Państwowa kolej nie wypowiada się w sprawie krótkiej listy inwestorów dla TK Telekom. - Na tym etapie postępowania PKP nie ujawnia ani krótkiej listy inwestorów, ani liczby podmiotów dopuszczonych do dalszego postępowania w procesie sprzedaży udziałów TK Telekom - poinformował Jacek Leonkiewicz, dyrektor zarządzający ds. prywatyzacji i nadzoru w PKP. - Proces prywatyzacji TK Telekom przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Przewidujemy, że due diligence spółki rozpocznie się na przełomie grudnia 2014 r. i stycznia 2015 r., a negocjacje warunków umowy sprzedaży udziałów na przełomie I i II kwartału 2015 r. Sfinalizowanie transakcji planowane jest do końca pierwszego półrocza przyszłego roku - zapewnia dyrektor.

Inwestorzy liczą, że dowiedzą się o TK Telekom kilku ważnych dla nich rzeczy. Nie mają nadal pewności, jakie są, a jakie będą po prywatyzacji warunki umów firmy ze spółkami z grupy PKP oraz jak wysokie będą przychody firmy po zmianie umowy z GTS Poland. Umowa, dzięki której ta ostatnia firma korzysta z łączy TK Telekom, kończy się w 2015 r. i od pewnego czasu wiadomo, że skala kontraktu będzie mniejsza.

Jednym z argumentów za kupnem GTS przez T-Mobile miały być niższe koszty i mniejsza awaryjność sieci szkieletowej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)