Trwa ładowanie...

Dwie osoby opuszczają Sejm. "Protest się nie kończy"

W 23. dniu protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów dwie osoby opuszczają Sejm z powodów osobistych - podaje RMF FM. Jednak jak podkreślają pozostali uczestnicy, protest będzie trwał do skutku.

Share
Dwie osoby opuszczają Sejm. "Protest się nie kończy"
Źródło: PAP
d7svqyp

Decyzję o powrocie podjęła Alicja Jochymek i jej córka Kinga. Wracają do domu z powodów osobistych.

- Protest się nie kończy, byłabym do końca, ale z przyczyn rodzinnych opuszczam Sejm, z bardzo ciężkim sercem, jest mi bardzo przykro. Chodzi o komunię mojej młodszej córki, to dla mnie najważniejsza rzecz w życiu, żeby być w tym czasie z najbliższymi - mówi pani Alicja w rozmowie z Patrykiem Michalskim, reporterem RMF FM.

d7svqyp

Pozostali uczestnicy podkreślają, że nie zawieszają protestu na sejmowym korytarzu. Zaapelowali również do prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.

- Chciałem życzyć panu prezesowi bardzo serdecznie, z całego serca dużo zdrowia i powrotu do pełnej sprawności, ale chcemy też poprosić o to, żeby pochylił się nad naszym problemem i po prostu powiedział jedno słowo: pomożemy wam i zapalimy zielone światło. I pojedziemy do domu – mówił Adrian Glinka, jeden z protestujących.

Podczas konferencji prasowej padły również słowa pod adresem Andrzeja Dudy. - Najwyraźniej widać, że pan nic nie może, panie prezydencie, więc prosimy o spotkanie i przekazanie nam tego, że głowa państwa w tym kraju nic nie może. Nie chce się pochylić nad problemem najsłabszej grupy społecznej. A pan prezes Kaczyński i niby jego wrażliwość pozostawia nas na pastwę losu – mówiła w Sejmie Marzena Stanewicz.

Czwarty tydzień protetsu

Przypomnijmy: protest opiekunów i ich niepełnosprawnych dzieci rozpoczął się 18 kwietnia. Protestujący domagają się spełnienia dwóch postulatów: wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie bez kryterium dochodowego.

d7svqyp

Chcą także zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1029 zł brutto) i stopniowego podwyższania tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Sejm w odpowiedzi na protest uchwalił dwie ustawy: o rencie socjalnej oraz wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7svqyp

Podziel się opinią

Share
d7svqyp
d7svqyp
Więcej tematów