ŚwiatDwaj dżihadyści zatrzymani w Berlinie, trzeci w Wolfsburgu

Dwaj dżihadyści zatrzymani w Berlinie, trzeci w Wolfsburgu

Niemiecka policja w Berlinie zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o przygotowywanie zamachu w Syrii oraz werbowanie ochotników dla terrorystycznych oddziałów Państwa Islamskiego. Nie ma dowodów, że planowali akty terroru w Niemczech.

Dwaj dżihadyści zatrzymani w Berlinie, trzeci w Wolfsburgu
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | LUKAS SCHULZE

Obaj podejrzani w wieku 43 i 41 lat mieli współpracować z trzema innymi mężczyznami, których jednak nie zatrzymano, gdyż zarzuty przeciwko nim nie były wystarczająco mocne - pisze agencja dpa.

Podczas policyjnej akcji na wniosek prokuratora generalnego Niemiec w piątek rano przeszukano 11 mieszkań na terenie Berlina. W operacji antyterrorystycznej uczestniczyło 250 funkcjonariuszy i trzy oddziały specjalne.

Prokuratura zarzuca 41-letniemu Ismetowi D., że jako samozwańczy "emir" kierował grupą islamistów w berlińskiej dzielnicy Tiergarten. Członkami organizacji byli oprócz Turków obywatele Rosji czeczeńskiego i dagestańskiego pochodzenia. Szef grupy jest podejrzany o radykalizowanie podczas nauki islamu innych osób i przygotowywanie ich do dżihadu przeciwko "niewiernym" w Syrii.

Jego kompan - 43-letni Emin F. odpowiedzialny był za finanse. Obaj wspierali organizacyjnie i finansowo członków grupy udających się do Syrii oraz przekazywali im wysokiej jakości sprzęt wojskowy.

Z kolei w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii zatrzymany został w czwartek Niemiec pochodzący z Tunezji, który podczas pobytu w Syrii przyłączył się do oddziałów Państwa Islamskiego i przeszedł tam trzymiesięczne szkolenie bojowe. W jego przypadku też nie wykryto konkretnych planów przygotowywania zamachów w Niemczech.

Zatrzymania we Francji

Do zatrzymań doszło także we Francji. W nocy z czwartku na piątek w regionie paryskim w ramach śledztwa w sprawie zeszłotygodniowych zamachów we francuskiej stolicy aresztowano około dziesięciu osób.

Osoby te zostaną przesłuchane w sprawie "ewentualnego wsparcia logistycznego", jakiego mogły one udzielać zamachowcom, w tym dostarczyć broń i samochody - twierdzi źródło w wymiarze sprawiedliwości.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)