Dwa razy starsza starówka
Wiele budynków, które przetrwały na
Gamla Stan - sztokholmskim Starym Mieście - pochodzi z XV w. Na
podstawie dokumentów przechowywanych w miejskich archiwach
dotychczas datowano je na wiek XVIII - informuje szwedzki serwis
internetowy "The Local".
Wyniki ostatnich badań archiwalnych prowadzonych przez parę szwedzkich badaczy odkryły dzieje najstarszej części sztokholmskiej starówki - Gamla Stan. Historycy zajęli się ustaleniem daty wzniesienia budynków leżących w centrum Starego Miasta. Zabudowa, która - jak uważano dotychczas - pochodzi z XVII i XVIII w., w rzeczywistości powstała ok. 300 lat wcześniej. Dotychczas odnaleziono 18 nieruchomości, które do tej pory były niewłaściwie datowane. Wszystkie pochodzą z wcześniejszego okresu niż sądzono.
Nowe datowanie jest wynikiem pięciu ostatnich lat pracy grupy historyków, którzy biorą udział w projekcie poszukiwania korzeni Gamla Stan.
Zaskoczeniem dla historyków jest tak duża liczba średniowiecznych budowli, które przetrwały wielki pożar Sztokholmu w pierwszej połowie XVIII w. Kataklizm ten pochłonął większość zabudowy Gamla Stan, która ówcześnie była drewniana. Najstarsze budowle Sztokholmu - m.in. Riddarholmskyrkan, kościół franciszkanów z XIII w. pełniący rolę nekropolii królów szwedzkich - pochodzą z najwcześniejszego okresu formowania się miasta.