Dwa lata w UE - 70% Polaków nie odczuło żadnych zmian
Dwa lata po wejściu Polski do Unii Europejskiej blisko 70% z nas deklaruje, że nie odczuło z tego powodu żadnych zmian. Tylko 17% twierdzi, że obecność we Wspólnocie pozytywnie wpłynęła na ich życie. 13% z nas żyje się gorzej. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badawczy Pentor Research International.
01.05.2006 | aktual.: 01.05.2006 09:34
Jerzy Głuszyński z Pentora nie jest zaskoczony. Tłumaczy, że zwykle Polacy ewentualne sukcesy przypisują własnej aktywności, a za niepowodzenia winią czynniki zewnętrzne. Zdaniem socjologa fakt, że jedynie 13% z nas życie się pogorszyło, oznacza, iż idea unijna została przyjęta w Polsce nadzwyczaj dobrze.
Z drugiej jednak strony Jerzy Głuszyński zwrócił uwagę, że niektóre partie polityczne mogą wykorzystywać fakt, iż co ósmy czy dziewiąty z nas jest niezadowolony z życia w Unii. Jego zdaniem dla ugrupowań antyunijnych może stać się to przedmiotem gry politycznej.
Na pozytywne skutki naszego członkostwa w Unii częściej wskazują mężczyźni niż kobiety. Bardziej zadowoleni są ludzie z wyższym wykształceniem i rolnicy, którzy na naszej obecności w Unii skorzystali dzięki dopłatom bezpośrednim.
Z kolei wśród osób, które odpowiadały, że życie im się pogorszyło, więcej było ludzi mało zarabiających, z wykształceniem zasadniczym.
Instytut Pentor Research International przeprowadził sondaż telefonicznie 26 kwietnia na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 3%.