Trwa ładowanie...
d2vcg5a
Dwa amerykańskie myśliwce F-22 Raptor odwiedziły bazę na Litwie
ReutersZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dwa amerykańskie myśliwce F-22 Raptor odwiedziły bazę na Litwie

• W Szawlach Amerykanów witała prezydent Dalia Grybauskaite
• "Odpowiedź na działania Rosji"
• To pierwsza wizyta tego typu maszyn na Litwie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2vcg5a

Jak podkreśla Reuters, wizyta amerykańskich maszyn jest pokazem siły i wsparcia regionu, zaniepokojonego działaniami Rosji. Te same dwa myśliwce przyleciały w poniedziałek z krótką wizytą do Rumunii. W zeszłym roku F-22 przylatywały do Polski i do Estonii.

Grybauskaite zauważyła, że przylot amerykańskich myśliwców pokazuje, że "Stany Zjednoczone dotrzymują swych zobowiązań i są gotowe chronić nasz region wszelkimi najnowocześniejszymi środkami". Dodała, że jest to też sygnał, iż NATO "jest gotowe i zdolne odeprzeć wszelkiego rodzaju zagrożenia".

d2vcg5a

Powołując się na przykład Ukrainy, Grybauskaite podkreśliła, że agresywne działania rosyjskich sił zbrojnych, koncentracja zbrojeń przy litewskiej granicy i polityczna wola użycia siły "stanowią egzystencjalne zagrożenie dla Litwy". Zastrzegła zarazem, że sygnał, jakim jest przylot F-22 na Litwę, nie jest skierowany do żadnego konkretnego kraju. - Nie chciałabym wyodrębniać żadnego z sąsiadów. Chciałabym powiedzieć, że nikt nie ma prawa wtykać tutaj nosa - oświadczyła.

Zdaniem Grybauskaite nie ma potrzeby stałego stacjonowania takich myśliwców na Litwie, ale byłoby dobrze, gdyby stacjonowały na stałe w Europie.

Wizyty F-22 są elementem operacji Atlantic Resolve, w ramach której z baz w USA i Europie wojska przybywają na ćwiczenia na wschodnią flankę NATO, w tym do Polski.

Jak podaje Reuters, czasową bazą myśliwców Raptor jest Lakenheath w Wielkiej Brytanii. Dwanaście tych maszyn 95. dywizjonu myśliwskiego z bazy lotniczej Tyndall na Florydzie przyleciało tam 11 kwietnia i pozostaną przez sześć miesięcy - informowało europejskie dowództwo sił USA. Podkreślono, że Raptory będą odwiedzały inne bazy w Europie, "żeby zmaksymalizować możliwości szkoleniowe, potwierdzić trwałe zobowiązania wobec sojuszników w NATO i odstraszać przed wszelkimi działaniami destabilizującymi bezpieczeństwo regionalne".

d2vcg5a

Dowódca 95. dywizjonu podpułkownik Daniel Lehoski powiedział, że F-22, które przyleciały do litewskiej bazy, nie są uzbrojone.

Amerykańskie myśliwce taktyczne piątej generacji F-22 Raptor są praktycznie nie do wykrycia przez radary. W związku z tym Kongres podjął decyzję, aby maszyny nie były sprzedawane poza granice Stanów Zjednoczonych. W 2014 roku prezydent USA Barack Obama zapowiadał, że podjęte zostaną działania na rzecz zwiększenia obronności wschodnich państw NATO.

W ostatnim czasie doszło nad Morzem Bałtyckim do incydentów z udziałem rosyjskich samolotów bojowych. Rosyjskie maszyny około 20 razy przeleciały nad amerykańskim niszczycielem USS Donald Cook na wodach międzynarodowych na Bałtyku. Następnie poinformowano, że w pobliżu amerykańskiego samolotu rozpoznania niebezpieczne manewry wykonał rosyjski myśliwiec.

d2vcg5a

Podziel się opinią

Share

d2vcg5a

d2vcg5a
Więcej tematów