PolskaDwa akty oskarżenia ws. zniewag z powodów rasowych

Dwa akty oskarżenia ws. zniewag z powodów rasowych

Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Opolskich wysłała do sądu dwa akty oskarżenia dotyczące znieważenia zawodników jednego z klubów piłkarskich na Opolszczyźnie z powodów rasowych - podała rzeczniczka opolskiej prokuratury. Oskarżonym grozi do trzech lat więzienia.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Opolu Lidia Sieradzka, pierwszy akt oskarżenia dotyczy dwóch 18-latków z Bielska Białej. Według śledczych 21 kwietnia ub.r. dwaj kibice z Bielska-Białej podczas meczu piłki nożnej w Piotrówce (woj. opolskie) pomiędzy klubami LZS Piotrówka oraz BKS Bielsko-Biała publicznie znieważyli używając wulgarnych i obraźliwych słów czterech czarnoskórych zawodników grających w barwach Piotrówki z powodu ich przynależności rasowej.

Drugi akt oskarżenia dotyczy dwóch mieszkańców Strzelec Opolskich - 26 i 24- letniego. - Oskarżono ich również o publiczne znieważenie z powodu przynależności rasowej obywatela Senegalu oraz obywatela Nigerii - wyjaśniła rzeczniczka.

Do zdarzenia doszło w sierpniu 2012 r. w Strzelcach Opolskich. Dodatkowo śledczy oskarżyli 26-latka o to, że uderzył ręką w głowę obywatela Nigerii - też z powodu jego przynależności rasowej, a 24-latka o kradzież telefonu jednemu z pokrzywdzonych.

- Zdaniem oskarżyciela kierowane wobec pokrzywdzonych zniewagi nacechowane były silna agresją mającą tło rasistowskie - zaznaczyła Sieradzka. Wszyscy czterej oskarżeni - dwaj z Bielska-Białej i dwaj ze Strzelec Opolskich - nie przyznali się do winy. Obydwie sprawy rozpozna Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich.

Jak wyjaśnił prezes trzecioligowego klubu LZS Piotrówka Ireneusz Strychacz wszyscy czarnoskórzy zawodnicy poszkodowani z zdarzeniach z kwietnia i sierpnia, których dotyczą akty oskarżenia, wciąż są zawodnikami klubu. - Jest ich w sumie sześciu, w tym jeden z nich został wypożyczony do innego, pierwszoligowego klubu - powiedział Strychacz.

Niektórzy z zawodników grających w LZS Piotrówka pochodzą z Senegalu, Nigerii, Ghany, Zimbabwe i Kamerunu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)