Trwa ładowanie...
d3b5hw5
Duże zmiany w kościołach. "Są prośby, aby było więcej mszy"

Duże zmiany w kościołach. "Są prośby, aby było więcej mszy"

Od soboty w całej Polsce zaczną obowiązywać nowe obostrzenia. Zamknięte zostaną m.in. zakłady fryzjerskie i sklepy budowlane. Otwarte pozostaną natomiast kościoły. Decyzja rządu ws. niezamykania świątyń dla wiernych wywołała kontrowersje. Wiele ekspertów sądzi, że podczas mszy świętych nie jest zachowywany reżim sanitarny. - Każdy z nas wie, co się w tej chwili w Polsce dzieje. Widzimy, jak gwałtownie rosną słupki zakażeń, liczba osób, które codziennie umierają. To są bardzo niepokojące informacje - mówił w programie WP "Newsroom" rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak. Duchowny, pytany o to, czy władze Kościoła powinny nakazać wiernym pozostanie w domach odpowiedział, że "Episkopat nie jest jakimś rodzajem superrządu, czy organizacją, która nadaje decyzje wszystkim biskupom w Kościele katolickim". - Za każdą diecezję odpowiada biskup i to on na swoim terenie decyduje o pewnych formach. To, co robi Episkopat, to proponuje pewne rozwiązania i apeluje - tłumaczył rzecznik KEP.

Sami wiemy czy słyszymy też od różRozwiń

Transkrypcja:

Sami wiemy czy słyszymy też od różnych znajomych, którzy mieli okazję być w kościele, na mszach, że te założenia w bardzo wielu kościołach nie są przestrzegane. Może trzeba byłoby odgórnie nakazywać konkretne rozwiązania tak, aby one były przestrzegane, żeby tych wiernych niepotrzebnie nie narażać? Myślę, pani redaktor, że każdy z nas wie, co się w tej chwili w Polsce dzieje. Widzimy jak gwałtownie rosną słupki zakażeń, jak gwałtownie rośnie liczba osób, które codziennie umierają i to są bardzo niepokojące informacje. Ci, którzy - no trudno wyobrazić sobie, żeby Episkopat, bo Episkopat nie jest jakimś rodzajem super rządu czy tam organizacją, która nadaje decyzję wszystkim biskupom w Kościele katolickim. Za każdą diecezję odpowiada biskup i to on na swoim terenie decyduje o pewnych formach. Dlatego to co robi Episkopat to proponuje pewne rozwiązania i apeluje. Tych apeli jest sporo. 2 dni temu apelował wraz z ministrem zdrowia o takie restrykcyjne przestrzeganie wszystkich tych obostrzeń sanitarnych. Biskup Artur Miziński, sekretarz Episkopatu wraz z ministrem zdrowia. Dzisiaj ten apel ponowił w troszeczkę innej formie przewodniczący Episkopatu, arcybiskup Gądecki. Ale to jest oczywiście w sferze apeli. Każdy biskup decyduje w jakiś sposób dane prawo wchodzi na terenie jego diecezji w życie, a później, co jest tak naprawdę najważniejsze, każdy proboszcz lub administrator, znając swój kościół, znając swoją wspólnotę, znając liczbę osób, musi zdecydować, w jakiś sposób te kwestie prawnie uporządkować, liturgicznie. Jest zachęta do tego, żeby odprawiać więcej mszy świętych, żeby rozładować, brzydko mówiąc, korki, które mogą się tworzyć przy wchodzeniu do kościołów. Tak zresztą już było do tej pory, w wielu kościołach jest o wiele więcej liturgii, bo my widzimy, że bardzo wiele ludzi chce uczestniczyć we mszy świętej. Stąd też trzeba stworzyć takie warunki, by jednak z jednej strony tym, którzy mogą pozwolić w tych liturgiach uczestniczyć, ale z drugiej strony dbać o to, by nie dochodziło do zakażeń, by został zachowany należyty odstęp, by nosić maseczki - to już są kwestie porządkowe, które leżą w gestii administratora każdego z kościołów w każdej parafii.
d3b5hw5
d3b5hw5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj