Trwa ładowanie...
d3if6jx

Duński gaz dla Polski

Premierzy Danii i Polski - Poul Nyrup Rasmussen i Jerzy Buzek wymieniają podpisane egzemplarze umowy (PAP-Andrzej Rybczyński)


Od końca 2003 lub na początku 2004 roku Polska będzie kupować 2,5 mld m sześć. duńskiego gazu rocznie - przewiduje podpisana w poniedziałek przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz duńską firmę DONG umowa o dostawach gazu i budowie nowego gazociągu. Przy podpisaniu obecni byli premierzy Danii i Polski - Poul Nyrup Rasmussen i Jerzy Buzek.

Share
d3if6jx

Przepustowość gazociągu, który zostanie położony na dnie Morza Bałtyckiego, ma wynieść do 8 mld m sześc. gazu, co w przyszłości ma umożliwić innym krajom z Europy Środkowej podłączenie do duńskich złóż. Nowy gazociąg, długości 230 km, zostanie poprowadzony od duńskich złóż gazu i połączy poprzez Bałtyk duński Rodvig i polskie Niechorze. Jego budowa pochłonie 300 - 350 mln euro, w zależności od średnicy rury.

Rozpoczęcie w 2004 roku dostaw gazu z Danii do Polski powinno zmniejszyć cenę tego surowca - poinformował po podpisaniu umowy premier Jerzy Buzek. Zawsze, gdy na rynku pojawia się konkurencja jest szansa na obniżenie cen - powiedział.

Premier dodał, że bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga, aby firmy, które podpisały umowę jak najszybciej zrealizowały projekt budowy gazociągu z Danii do Polski.

Jerzy Buzek, który uczestniczy w poniedziałek w Katowicach w debacie o przyszłości integracji europejskiej zaznaczył, że w krajach Unii dostarczanie gazu z kilku źródeł jest standardem i podstawowym warunkiem bezpieczeństwa energetycznego każdego państwa.

d3if6jx

Premier podkreślił, że kierunek północny, który w tej chwili wybrała Polska jest ważny również dla krajów Europy Środkowej, które interesują się dostawami tego gazu. Dodał, że w przyszłości bardzo liczy na udział w umowie Norwegów, z którymi są prowadzone negocjacje od 2 lat. Premier podkreślił również, że Polska chce nadal korzystać z gazu rosyjskiego.

Dziś ponad połowa zużywanego u nas gazu pochodzi z importu, z czego ponad 90% - z Rosji.

W przyszłości duńsko-polski gazociąg może służyć zaopatrywaniu w gaz także Czech i Węgier.

Duński premier przybył w poniedziałek do Polski z kilkugodzinną roboczą wizytą. Poza podpisaniem umowy o dostawie gazu szefowie rządów będą rozmawiać także na temat przygotowań Polski do członkostwa w UE oraz współpracy gospodarczej między Polską i Danią. (an, and)

d3if6jx

Podziel się opinią

Share
d3if6jx
d3if6jx
Więcej tematów