Duda aż podnosił głos. Mówił o "skandalu" w sądownictwie

- Ci sędziowie są sędziami, a wyroki przez nich wydane obowiązują. (...) Kwestionowanie ich statusu jest podważaniem samego fundamentu państwa, jakim jest wymiar sprawiedliwości - mówił w swoim orędziu w Sejmie prezydent Andrzej Duda.

Duda w Sejmie o sędziach tzw. neoKRS. Mocne słowa pod adresem rządu
Duda w Sejmie o sędziach tzw. neoKRS. Mocne słowa pod adresem rządu
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | Pawel Wodzynski
Katarzyna Staszko

- Kiedyś zabrakło odwagi do rozliczenia sędziów komunistycznych, a dziś chcecie łamać kręgosłupy sędziom w wolnej Polsce. Nigdy się na to nie zgodzę - mówił w swoim orędziu w Sejmie Andrzej Duda, zwracając się do rządu.

Prezydent odniósł się też do sędziów tzw. neoKRS. - Skandalem jest stygmatyzowanie sędziów poprzez nazywanie ich neosędziami. To kłamliwe i celowo poniżające określenie ma dodatkowo wprowadzać chaos i zamęt, a w gruncie rzeczy także zastraszać tych sędziów - grzmiał z mównicy Andrzej Duda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mroczne odkrycie pod domem w Libanie. Izrael pokazał nagranie

Duda ostro o sytuacji sądownictwa

Prezydent mówiąc w orędziu w Sejmie o kwestii sądownictwa, przekonywał, że nigdy nie kwestionował prawa rządu do przeprowadzania reform.

- Ale dzisiaj funkcjonujemy w trybie "uchwałokracji", w której uchwały próbuje się podnosić do rangi ustaw, co jest - przepraszam - prawniczą i ustrojową herezją, co jest złamaniem konstytucji, która określa system źródeł prawa jednoznacznie - oświadczył.

- Kolejnym skandalem jest stygmatyzowanie sędziów, którzy powołani w sposób całkowicie zgodny z konstytucją - przekonywał.

Prezydent broni sędziów, których sam powołał

Duda podkreślił, że wyroki wydane przez powołanych przez niego sędziów obowiązują i są ważne dla ludzi. Ocenił, że "kwestionowanie ich legalnego statusu oznacza w istocie podważanie samego fundamentu państwa, jakim jest wymiar sprawiedliwości".

Zdaniem prezydenta"politycznie i ambicjonalnie motywowane działania są tym bardziej nikczemne, gdy uświadomimy sobie, że na ich czele stoją prominentni i powszechnie znani przedstawiciele środowiska prawniczego, a wśród nich także i ci odpowiedzialni za to, że po upadku komunizmu w Polsce nie dokonano rozliczenia komunistycznych sędziów, i pozostawiono w wymiarze sprawiedliwości wolnej Polski sędziów splamionych przynależnością do PZPR i odpowiedzialnych za polityczne wyroki przeciwko członkom antykomunistycznej opozycji".

Źródło: PAP/WP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
sędziowiekrsnowa KRS

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (271)