Duda komentuje działania Komisji Europejskiej: to forma opresji
Andrzej Duda po raz kolejny krytykuje Komisję Europejską. Wątek łamania praworządności w Polsce pojawił się tym razem na wspólnej konferencji z prezydentem Litwy. "Działalność KE w tej kwestii uznaję jako formę opresji wobec Polski" - przyznał Duda.
- Z ubolewaniem postrzegam zachowanie Komisji Europejskiej od pewnego czasu. Ustrój wymiaru sprawiedliwości nie jest sprawą wspólnotową, tylko jest sprawą indywidualną państwa członkowskiego i instytucje europejskie w żaden sposób nie powinny w to ingerować - mówił we wtorek polski prezydent.
Andrzej Duda dodał, że "KE nie ma żadnego traktatowego tytułu (aby ingerować w polskie sądownictwo - przyp. red.)". - To zachowanie od samego początku traktuje jako formę opresji wobec Polski. Mam nadzieję, że tego typu praktyki zostaną zaprzestane - stwierdził Andrzej Duda.
Litewski prezydent Gitanas Nauseda był z kolei pytany, czy jego kraj poprze ewentualne sankcje unijne nałożone na Polskę w ramach artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej. - Przede wszystkim przed potępianiem powinniśmy się dobrze zapoznać z sytuacją - stwierdził Litwin. - Myślę, że decyzja Polski była zmotywowana chęcią zwalczania korupcji i zjawisk nomenklaturowych w systemie sądowym - dodał Nauseda.
Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki
Litewski prezydent stwierdził podczas wspólnej konferencji, że "strona Polska reaguje" na decyzje Komisji Europejskiej i jest gotowa do współpracy. - Nie powinniśmy iść drogą sankcji, ale drogą lepszego wzajemnego zrozumienia - wyznał polityk.
Unijna praworządność
Kwestia walki o praworządność w krajach unijnych wróciła także w Strasburgu. Podczas wtorkowej debaty Patryk Jaki (PiS) pytał niemiecką kandydatkę na szefową Komisji Europejskiej, czy ta "zakończy żenujące działania (chodzi o uruchomienie procedury w ramach art. 7 - przyp. red.) wobec Polski". Ursula von der Leyen po raz kolejny zapowiedziała, że "nie będzie żadnych kompromisów ws. przestrzegania praworządności".
Minister obrony narodowej Niemiec zaznaczyła, że Europejczycy wiele lat walczyli o wolność, a praworządność jest najlepszym sposobem, aby wolność chronić. Zapowiedziała, że zadba o to, by wykorzystano pełne instrumentarium na poziomie europejskim dotyczące praworządności. - Będziemy chronić praworządność tam, gdzie będzie łamana. Praworządność to wartość uniwersalna - zapewniała kandydatka na szefową KE.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło gazeta.pl