Trwa ładowanie...
d2mejyj

Duchowny żonaty z rozwódką został biskupem

Elżbieta II zaaprobowała nominację anglikańskiego wikarego Nicholasa Holtama na biskupa Salisbury, mimo iż jest on żonaty z rozwódką. Jest to precedensowa nominacja, która nie podoba się konserwatywnemu nurtowi w Kościele anglikańskim.

d2mejyj
d2mejyj

Nawet Henryk VIII - twórca państwowego Kościoła anglikańskiego i jego pierwsza głowa, w czasie sporu z papieżem Klemensem VII nie domagał się rozwodu z Katarzyną Aragońską, lecz unieważnienia małżeństwa - przypominają tradycjonaliści.

Kościół anglikański wprawdzie nie uznaje celibatu księży, ale stoi na gruncie świętości sakramentu małżeństwa. Bywało, że biskup rozwiódł się z żoną, lub poślubił rozwódkę, ale nie zdarzyło się dotąd, by duchowny żonaty z rozwódką otrzymał nominację biskupią.

Formalne przeszkody uniemożliwiające taką nominację synod anglikanów usunął w lutym bieżącego roku.

Nominację 56-letniego Holtama potwierdził Downing Street (urząd premiera). Uchodzi on za wschodzącą gwiazdę wśród anglikanów. Jest wikarym w londyńskim kościele St Martin-in-the-Fields, położonym w pobliżu Galerii Narodowej i Trafalgar Square.

d2mejyj

Holtam ma opinię inspirującego kaznodziei, prowadzi przytułek dla bezdomnych, jego kościół ma znany w świecie chór chłopięcy. Może też poszczycić się odbudową kościoła i zgromadzeniem na ten cel pokaźnej sumy 36 mln funtów szterlingów. Jest żonaty od 30 lat, ma czworo dzieci.

W 2005 roku zaprosił do swego kościoła biskupa Gene Robinsona z anglikańskiej diecezji New Hampshire w USA - pierwszego jawnego geja, który w Kościele anglikańskim został wyświęcony na biskupa, co w owym czasie było decyzją bardzo kontrowersyjną.

Przy okazji nominacji Holtama niektórzy anglikanie skrytykowali proces powoływania biskupów w Kościele anglikańskim, wskazując na jego tajny charakter oraz na fakt, że nominacja faktycznie zależy od premiera.

Kandydat musi przeprowadzić ponad trzygodzinną rozmowę z 14-osobową komisją kwalifikacyjną. Po pozytywnej ocenie tej komisji zgodę na nominację wyraża urząd premiera, a ostatecznie aprobuje ją Elżbieta II jako głowa państwa.

d2mejyj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mejyj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj