Trwa ładowanie...

Drużynowy gwałcił harcerki. Groził i upijał

Jest prawomocny wyrok w bulwersującej sprawie byłego drużynowego hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Częstochowie. Mężczyzna został uznany winnym 11 przestępstw seksualnych wobec swoich podopiecznych. Michał K. za zgwałcenie nieletnich harcerek trafi do więzienia, a później na przymusowe leczenie.

Share
Drużynowy gwałcił harcerki. Groził i upijałŹródło: Fotolia
d8wdymn

Publikacja wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach była jawna, natomiast jego uzasadnienie, podobnie jak kluczowa część postępowania, ze względu na charakter sprawy zostały utajnione.

Michał K. był harcerzem od 1998 r., a w 2008 r. założył swoją drużynę harcerską w jednej z podczęstochowskich miejscowości. Jak relacjonowała w 2015 r. prokuratura, oskarżony był zaangażowany w pracę z dziećmi i potrafił organizować im czas. Rodzice mieli do niego zaufanie.

"Zdobywał zaufanie i gwałcił"

Dwudziestokilkuletni wtedy mężczyzna szczególnie angażował się w kontakty z dziewczętami, które wkraczały w okres dojrzewania. Wysłuchiwał ich problemów, był przyjacielski, doradzał i jako starszy mężczyzna był dla nich autorytetem. Według ustaleń śledztwa po zdobyciu zaufania harcerek były już drużynowy wykorzystywał je seksualnie. Działo się to w latach 2009-2014, a dziewczyny miały od 14 do 17 lat.

Zobacz też: Leszek Pękalski. Gwałciciel, zabójca, nekrofil…

Jak podawała prokuratura, dziewczęta, którymi interesował się drużynowy, były wyróżniane w grupie harcerskiej, a osoby niepodporządkowujące się jego woli były przez niego publicznie wyśmiewane i zastraszane wyrzuceniem z harcerstwa. Drużynowy organizował z podopiecznymi biwaki i wyjazdy, które nie były zgłaszane w hufcu, a także zapraszał harcerki do swojego mieszkania, gdzie pił z nimi alkohol.

d8wdymn

Zatrzymanie i odwołania

Policję o "drugiej twarzy" drużynowego powiadomiła jedna z jego ofiar. Mężczyzna został aresztowany w październiku 2014 r. Kilka miesięcy wcześniej sam zrezygnował z funkcji drużynowego. Swoją decyzję motywował podjęciem nowej pracy i brakiem czasu na dalsze prowadzenie drużyny.

Podczas śledztwa oskarżony nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów, twierdził, że jest pomawiany przez harcerki. W pierwszym procesie Sąd Okręgowy w Częstochowie również skazał Michała K. na łączną karę 8 lat więzienia. Od wyroku odwołał się jednak zarówno obrońca, jak i prokurator.

Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że mężczyzna jest winny 11 przestępstw natury seksualnej i skazała go na karę 8 lat więzienia. Zaliczył też na poczet kary okres przebywania oskarżonego w areszcie - nieprzerwanie od października 2014 r. Oznacza to, że byłemu drużynowemu pozostało jeszcze do odbycia ponad 5 lat kary pozbawienia wolności.

Sąd apelacyjny utrzymał także w mocy orzeczony wobec Michała K. środek zabezpieczający: terapię związaną ze zdiagnozowanym u niego schorzeniem - pedofilią w formie nimfofilii. Środek ten zostanie zastosowany po odbyciu kary.

Źrodła: PAP, "Dziennik Zachodni"

d8wdymn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8wdymn
d8wdymn
Więcej tematów