Trwa ładowanie...
02-10-2012 18:40

Drugi pogrzeb Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej

Na Starych Powązkach w Warszawie odbył się pogrzeb Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Był to jej ponowny pochówek po tym, jak okazało się, że jej ciało zostało zamienione z ciałem Anny Walentynowicz.

Drugi pogrzeb Teresy Walewskiej-PrzyjałkowskiejŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d2t5cfw
d2t5cfw

W homilii ks. Aleksander Jacyniak podkreślał zaangażowanie Walewskiej-Przyjałkowskiej w życie Kościoła. Mówił też, że powtórny pochówek jest znakiem mówiącym o tym, jak "słabe, niewydolne są służby państwa, które powinny zapewnić elementarną sprawę - dopilnować, aby do trumien włożono właściwe ciała".

Po mszy w kościele św. Karola Boromeusza trumna z ciałem została przeniesiona na Stare Powązki. Tam kondukt przeszedł do rodzinnego grobowca Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Złożeniu trumny do grobu towarzyszyła m.in. salwa honorowa; marsz żałobny zagrała orkiestra wojskowa. W ostatniej drodze zmarłej towarzyszyli m.in. rodzina, księża, przyjaciele, współpracownicy oraz bliscy innych ofiar katastrofy: Magdalena Merta, Andrzej Melak i Janusz Walentynowicz.

Teresa Walewska-Przyjałkowska zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Pośmiertnie przyznano jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Walewska-Przyjałkowska przewodniczyła Fundacji Golgota Wschodu, założonej przez ks. Zdzisława Peszkowskiego, zmarłego w 2007 r. kapelana Rodzin Katyńskich. Była wieloletnim pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej. W środowisku uczelnianym zapamiętano ją jako "prawego człowieka, cenionego nauczyciela akademickiego, osobę sercem i pracą oddaną młodzieży". Pielęgnowała pamięć o losach Polaków na Wschodzie i była orędowniczką beatyfikacji księży zamordowanych w Katyniu.

d2t5cfw

Była również prezesem Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. Z jej inicjatywy w 2002 r. w sanktuarium św. A. Boboli Patrona Polski przy ul. Rakowieckiej w Warszawie dokonano intronizacji obrazu Matki Bożej Kozielskiej, namalowanego na podstawie płaskorzeźby wykonanej w obozie NKWD w Kozielsku.

Dwa tygodnie temu prokuratorzy wojskowi przeprowadzili w Gdańsku i Warszawie ekshumacje dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej. Jedną z nich była Anna Walentynowicz; drugą Teresa Walewska-Przyjałkowska. Powodem ekshumacji były wątpliwości rodziny Anny Walentynowicz oraz Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, czy ciała obu kobiet nie zostały ze sobą zamienione. Badania genetyczne jednoznacznie wykazały, że tak się stało.

d2t5cfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t5cfw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj