Drugi dzień wizyty hiszpańskiej pary królewskiej w Polsce
Pary: królewska i prezydencka (PAP/Radek Pietruszka)
Czwartek jest drugim dniem wizyty hiszpańskiej pary królewskiej - królowej Zofii i króla Juan Carlosa w Polsce. Aleksander Kwaśniewski i Juan Carlos zadeklarowali, że rozszerzenie Unii Europejskiej i zwiększenie współpracy gospodarczej - to wspólne cele Polski i Hiszpanii.
Król i prezydent uczestniczyli w polsko-hiszpańskim Forum Gospodarczym. My, jako Hiszpania, jesteśmy zwolennikiem rozszerzenia Unii Europejskiej i jak najszybszego wejścia do niej Polski - mówił Juan Carlos po raz pierwszy zabierając publicznie głos podczas wizyty w Polsce.
Król podkreślał, że Polska stała się pierwszym partnerem handlowym Hiszpanii spośród 12 państw kandydujących do Unii. Obroty handlowe między obu krajami osiągną w tym roku. ok. 2 mld dolarów. Hiszpańskie inwestycje w Polsce wynoszą ponad 380 mln dolarów.
Prezydent powiedział, że negocjacje Polski z Unią wkraczają w decydującą fazę. Mamy nadzieję, że podczas szczytu Unii w Goeteborgu podjęte będą takie działania, by nie został zakłócony kalendarz negocjacyjny - mówił Kwaśniewski.
Po zakończeniu części oficjalnej Forum, królewska para i towarzyszący jej prezydent z żoną udali się do Gdańska.
Wizytę w Trójmieście para królewska Hiszpanii król Juan Carlos i królowa Zofia rozpoczęła od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Podczas spaceru ulicami miasta gości z Hiszpanii pozdrawiał entuzjastycznie tłum mieszkańców Gdańska. Na chwilę para królewska podeszła do grupy hiszpańskich turystów wiwatujących na ich cześć narodową flagą.
W czwartkowe popołudnie król Juan Carlos z małżonką otworzyli ekspozycję "Hiszpańska sztuka lat 80-90" w warszawskiej Galerii Zachęta.
Na wystawie pokazano 47 prac z kolekcji Muzeum Narodowego Centrum Sztuki im. Królowej Zofii w Madrycie, wyeksponowanych po raz pierwszy poza ich własną siedzibą. Są to m.in. dzieła Aguilara Sergiego, Miquela Barcelo, Jose Espaliu, Marii Gomez, Francisco Leiro i Jose Sicilii - obrazy, a także przykłady rzeźby i instalacji.
Wystawie mają towarzyszyć projekcje filmów dokumentalnych o hiszpańskiej sztuce współczesnej oraz krótkometrażowych filmów alternatywnych. Ekspozycja potrwa do 1 lipca.
Juan Carlos z dynastii Burbonów urodził się w 1938 r. w Rzymie. Studiował w hiszpańskich akademiach wojskowych oraz na wydziałach prawa i gospodarki Uniwersytetu w Madrycie. W 1962 r. ożenił się z grecką księżniczką Zofią. W 1969 roku został wyznaczony - przez sprawującego władzę w Hiszpanii generała Francisco Franco - na jego następcę. Po śmierci dyktatora w 1975 roku został proklamowany królem.
W swym pierwszym posłaniu do narodu oświadczył, że zamierza przywrócić demokrację i być królem wszystkich Hiszpanów. Konstytucja, przyjęta w referendum w 1978 roku, zatwierdziła monarchię parlamentarną jako ustrój polityczny Hiszpanii i rolę króla jako najwyższego arbitra i moderatora działań najważniejszych instytucji państwowych.
Ogromny szacunek Hiszpanów król zyskał 23 lutego 1981 roku, gdy nie poparł wojskowego zamachu stanu i przyczynił się w ten sposób do konsolidacji ustroju demokratycznego.
Król nie wypowiada się publicznie na tematy polityczne, jednak szef rządu konsultuje z nim decyzje z dziedziny polityki wewnętrznej i zagranicznej. Juan Carlos jest zwolennikiem integracji europejskiej.
Według sondaży, monarchia jest instytucją bardzo cenioną , a 90% Hiszpanów dobrze ocenia działalność króla Juana Carlosa.
Juan Carlos był już w Polsce w 1989 r.; królowa Zofia była w naszym kraju dwukrotnie. (mag)