Drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie przyjęli ustawę zaostrzającą kary za pedofilię
Trwa drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie w głosowaniu przyjęli nowelizację Kodeksu karnego i innych ustaw zaostrzającą kary, m.in. za pedofilię. To reakcja na głośny film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".
- Film braci Sekielskich jest wstrząsający co do faktów, ale jest manipulacją. Ma stanowić ilustrację dla tezy, że każdy ksiądz to pedofil. Problem pedofilii w kościele jest marginalny w stosunku do problemu pedofilii jako całości w Polsce. Celem jest nagonka, aby zniszczyć Kościół - grzmi Ireneusz Zyska z koła Wolni i Solidarni.
Posłanka zapewnia, że problem może zostać rozwiązany tylko i wyłącznie za pomocą specjalnie powołanej komisji śledczej.
- Marszałek Kuchciński po raz kolejny zamknął debatę. Nowe zapisy nie spowodują, że pedofilie w koloratkach trafią do więzienia. Ta nowelizacja nic nie zmieni. Projekt, którym dzisiaj się zajmowaliśmy jest oszustwem - uważa Monika Wielichowska z PO.
Andrzej Maciejewski z Kukiz'15 apeluje: Zero tolerancji dla pedofilii. - Ofiary ostatnich lat są ofiarami zaniedbań. Czas na konkretne i radykalne kroki - tłumaczy.
- Nie może być tak, aby polityczne banery jednej partii wiszące na płotach zasłaniały to, co się tam dzieje - dodał.
Michał Kamiński z PSL-UED kończy przerwaną wcześniej wypowiedź o pedofilii w Kościele. - Premier bredził, że za pedofilię odpowiada Służba Bezpieczeństwa. Ale nie mają również racji ci, którzy przypisują ten problem PiS-owi. Murarze nie wykorzystują zaufania Kościoła, aby wzbudzić zaufanie dzieci. To jest różnica, nie tylko w Polsce, ale też na świecie - twierdzi.
- Z wielkim niepokojem obserwujemy ataki polityczne na Kościół - uważa Dariusz Bąk z PiS.
Robert Winnicki: Problem pedofilii nie jest zawężony tylko do księży czy duchownych. To katolicy powinni wziąć sprawy w swoje ręce. Wrogowie Kościoła nie będą nam dyktować w jaki sposób mamy się oczyścić. Zrobimy to sami. Nie będziemy drugą Irlandią.
- Posłowie PiS chcą przejąć tereny wokół Westerplatte pod określone cele polityczne. To już kolejna próba. Przypomina mi to sprawę z pl. Piłsudskiego w Warszawie. Westerplatte powinno służyć wszystkim Polakom, a nie manifestacjom dla jednej partii - przekonuje Małgorzata Chmiel z PO.
Alicja Chybicka z PO porusza problem psychiatrii dziecięcej.
Trwa wygłaszanie oświadczeń poselskich.
Wznowiono obrady.
Marszałek Sejmu zarządził trzy minuty przerwy.
- Ten rząd prowadzi antypolską politykę na Litwie - przekonuje Robert Winnicki o Karcie Polaka. Marszałek Kuchciński zwraca mu uwagę, że mówi nie na temat.
Marszałek Kuchciński szybko przeskakuje do kolejnych punktów porządku obrad. Za nami już głosowanie o zmianie ustawy o Prawie pocztowym.
Trwa blok głosowań. Sejm debatuje o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. - Na SOR-ach umierają ludzie. To co robicie jest fikcją - mówi Rajmund Miller z PO.
Sejm głosuje ws. kolejnej ustawy. Tym razem o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń zachwala nowelizację programu Mieszkanie Plus. - Będą dopłaty do czynszu, potanieją mieszkania - przekonuje.
- Nie ulegajcie własnej propagandzie. Program Mieszkanie Plus nie działa - mówi Mirosław Suchoń z Nowoczesnej.
- Jakość prawa jest coraz gorsza - uważa Andrzej Maciejewski z Kukiz’15.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przywrócił możliwość zadawania pytań. - Jest pan bardzo łaskawy - skomentowała ten fakt Małgorzata Chmiel z PO.
Posłowie zajmują się kolejna ustawą. Z mównicy jednak padają zarzuty pod adresem marszałka Sejmu. Najpierw zgłasza je Robert Winnicki, potem Paweł Grabowski z Kukiz '15. Grabowski domaga się reasumpcji głosowania i powtórzenia debaty o nowelizacji Kodeksu karnego. Obaj posłowie mówia o niedopuszczalnym zamykaniu ust opozycji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl