Trwa ładowanie...
d4eb6cg

Drugi dzień egzaminów maturalnych

(inf. własna)

d4eb6cg
d4eb6cg
(PAP)
Źródło: (PAP)

W środę o godz. 9.00 rano maturzyści zaczęli pisać egzamin z drugiego, wybranego przez siebie przedmiotu: matematyki, historii, biologii lub języka obcego. Na napisanie prac maturzyści mają pięć godzin.

Co roku najczęściej wybieranym drugim przedmiotem jest matematyka, nieco mniej abiturientów decyduje się na biologię i historię. Spośród języków obcych młodzież najchętniej zdaje angielski, a starsi maturzyści - rosyjski.

Pisemne matury z polskiego i drugiego przedmiotu mają zostać sprawdzone w ciągu ok. tygodnia. Uczniowie, którzy zdadzą obie części pisemnej matury, przystąpią do egzaminów ustnych. Ci, którzy nie zdadzą pisemnego egzaminu z drugiego przedmiotu, ale przez ostatnie dwa lata mieli z niego co najmniej ocenę dobrą, mogą zdawać egzamin poprawkowy.

d4eb6cg

Na zwolnienie z egzaminów ustnych mogą liczyć maturzyści, którzy za pracę pisemną otrzymali ocenę bardzo dobrą lub celującą, a w dwóch ostatnich klasach mieli z tych przedmiotów co najmniej czwórki.

W tym roku egzamin maturalny po raz ostatni odbywa się na dotychczasowych zasadach. Przystąpiło do niego ok. 450 tys. uczniów szkół średnich.

W przyszłym roku uczniowie 4-letnich szkół średnich, głównie liceów ogólnokształcących, będą zdawać tzw. nową maturę, która nie obejmie jeszcze uczniów techników. W szkołach 5-letnich zreformowany egzamin dojrzałości obowiązywać będzie od 2003 r.

W nowym systemie będą obowiązywały cztery przedmioty pisemne: język polski i obcy, matematyka oraz wybrany przedmiot (biologia, chemia, fizyka z astronomią, geografia, historia, informatyka, język obcy, wiedza o społeczeństwie). Niezaliczenie któregokolwiek z przedmiotów oznacza, że za rok poprawić trzeba będzie tylko ten pechowy przedmiot.

d4eb6cg

Nowa matura oceniana będzie punktowo (maksymalnie 100 pkt.).

Minister edukacji Edmund Wittbrodt zapowiedział, że pierwsza próbna matura na nowych zasadach odbędzie się 18 i 19 września. Minister przypomniał, że tematy i zagadnienia egzaminacyjne będą takie same w całym kraju, a prace będą kodowane. Jego zdaniem, pozwoli to na porównywanie wyników i obiektywną ocenę.

Nowa matura ma zastąpić egzaminy wstępne na studia. Każda wyższa uczelnia będzie jednak decydować o tym indywidualnie. Do tej pory o honorowaniu wyników nowej matury postanowiło ok. 70% szkół wyższych.(jask)

d4eb6cg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eb6cg
Więcej tematów