Druga tura wyborów samorządowych. Godziny otwarcia lokali wyborczych
W niedzielę 21 kwietnia mieszkańcy przeszło 700 miast i gmin wezmą udział w drugiej turze wyborów samorządowych. Głosowanie odbędzie się w lokalach obwodowych komisji wyborczych, właściwych dla wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W jakich godzinach będą one otwarte?
Ustawą, która reguluje zasady organizacji i przeprowadzania wyborów samorządowych w Polsce, jest Kodeks wyborczy. Wśród przepisów, które się w nim znajdują, zawarte zostały również regulacje dotyczące godzin głosowania.
Do której otwarte będą lokale wyborcze w czasie II tury wyborów?
Jak informuje art. 3. par. 2. Kodeksu wyborczego, "głosowanie odbywa się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00". To również godziny, w których w niedzielę 21 kwietnia otwarte będą lokale wyborcze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tusk pisze z Brukseli. Czarnek: po raz pierwszy muszę się zgodzić
Czy możliwe będzie oddane głosu poza wskazanymi godzinami? Kodeks wyborczy przewiduje wyłącznie jedną taką możliwość. Chodzi o przypadek, w którym po ogłoszeniu przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej zakończenia głosowania, w lokalu wyborczym wciąż znajdowałyby się osoby, które przybyły do niego wcześniej.
"O godzinie zakończenia głosowania przewodniczący obwodowej komisji wyborczej zarządza zakończenie głosowania. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania" - wyjaśnia art. 39. par. 4. ustawy.
Druga tura wyborów samorządowych. Zasady
Do drugiej tury wyborów samorządowych dochodzi wyłącznie w tych miejscowościach, w których pierwsze głosownie na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie przyniosło rozstrzygnięcia wyniku, czyli żaden z ubiegających się o urząd kandydatów nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów.
W ponownym głosowaniu wyborcy dokonują wyboru spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze wyborów otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Za wybranego na urząd uznaje się natomiast tego kandydata, który otrzyma więcej ważnych głosów od swojego przeciwnika.