Dramatyczne sceny w Żabce. Atakował ekspedientki
Sąd w Grójcu orzekł wobec 48-letniego mężczyzny karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata za uporczywe nękanie dwóch kobiet - ekspedientek z Żabki. Mężczyzna odwiedzał sklep kilka razy dziennie, nagabywał sprzedawczynie i przynosił im kwiaty. Gdy odrzucały jego zaloty, stawał się agresywny i groził im.
Jak podała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź, wyrok jest prawomocny.
- Jarosław M. skazany został za zarzucone mu czyny na karę łączną 8 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie zawieszono na okres 3 lat próby. Sąd oddał przez ten czas oskarżonego pod dozór kuratora - powiedziała rzeczniczka.
48-latek otrzymał również zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz zbliżania się do nich na odległość poniżej 100 metrów na okres 2 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zagrożenia i szanse migracji do Europy. Eksperci mają swoje teorie
Agresywne zachowanie sprawcy
Jesienią 2023 roku, przez niemal półtora miesiąca, Jarosław M. odwiedzał sklep Żabka w Grójcu kilka razy dziennie. Ekspedientki coraz bardziej odczuwały dyskomfort z powodu natarczywego klienta. Sytuacja stała się dla nich groźna, gdy 48-latek przyszedł do sklepu z nożem ukrytym w rękawie, grożąc kobietom.
Mężczyzna został zatrzymany przez grójecką policję i umieszczony w policyjnym areszcie. Postawiono mu zarzuty uporczywego nękania, naruszenia prywatności oraz wywoływania poczucia zagrożenia u pokrzywdzonych. Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na 3 miesiące.
Czym jest stalking?
Stalking to uporczywe nękanie lub prześladowanie ofiary, polegające na dzwonieniu o różnych porach, wykonywaniu tzw. głuchych telefonów, wysyłaniu listów czy e-maili oraz zastraszaniu. Stalkerzy często obserwują okolice domu ofiary czy miejsca pracy, próbują nawiązać kontakt przez osoby trzecie, włamują się do domów lub samochodów ofiar, czy kupują im niechciane prezenty.
Policja podkreśla, że aby działania te zostały uznane za przestępstwo, muszą być uporczywe i sprzeczne z wolą adresata. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest wzbudzenie w pokrzywdzonym uzasadnionego poczucia zagrożenia.
Zgodnie z Kodeksem karnym za stalking grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat, a w niektórych przypadkach nawet do 15 lat.
W przypadku uporczywego nękania często jedynym sposobem walki ze stalkerem jest zgłoszenie przestępstwa na policję. Mundurowi radzą, aby ofiary zachowały dowody przestępstwa, takie jak SMS-y, maile, listy czy nagrania.