Trwa ładowanie...

Dramatyczne odkrycie w Lubaniu. Ciała w masowym grobie były ułożone chaotycznie

W Lubaniu archeolodzy dokonali mrocznego odkrycia. Badacze z pracowni archeologiczno-konserwatorskiej Attyka odnaleźli zbiorowy grób żołnierzy, którzy brali udział w pancernej bitwie na terenie miasta w czasie II wojny światowej. Okazało się, że polegli to żołnierze radzieccy. Przy szczątkach odnaleziono wiele rzeczy osobistych. Teren w okolicach murów obronnych miasta kryje w sobie więcej historycznych niespodzianek. Jedną z nich są dwie tajemnicze studnie, na które przypadkowo natrafiono.

Zbiorowy grób żołnierzy radzieckich Zbiorowy grób żołnierzy radzieckich Źródło: ATTYKA Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska, fot: ATTYKA Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska
d33np42
d33np42

Nietypowy układ ciał

Prace badawcze na terenie starego Lubania prowadzi archeolog Grzegorz Jaworski, właściciel pracowni archeologiczno-konserwatorskiej Attyka. Ekspert wraz z zespołem potwierdził, że w odnalezionym grobie znajdowały się ciała czterech osób. Badacze zwrócili uwagę na nietypowy sposób ich ułożenia - bardzo chaotyczny, gdyż ciała nachodziły na siebie i były zwrócone w różnych kierunkach, twarzą do dołu. Według badaczy oznacza to, że pochówek został zorganizowany bardzo pośpiesznie - albo w momencie pojawienia się przerwy w walkach, albo tuż po zakończeniu bitwy, gdy teren był porządkowany.

Zbiorowy grób żołnierzy radzieckich ATTYKA Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska
Zbiorowy grób żołnierzy radzieckich Źródło: ATTYKA Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska, fot: ATTYKA Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska

Identyfikacja ciał

W odkrytym grobie archeolodzy odnaleźli nie tylko ciała. Znajdowały się tam również przedmioty osobiste. Choć nie zachowały się one w dobrym stanie, to właśnie dzięki nim udało się określić, że w odkrytej mogile pochowani zostali żołnierze radzieccy. Ze zbiorowego grobu archeolodzy wydobyli elementy umundurowania (m.in. guziki, buty oficerskie i odznakę), a także fajki, papierośnicę i grzebienie.

Zakopane tajemnice Lubania

Archeolodzy w okolicy murów obronnych miasta odkryli nie tylko masowy grób. Udało im się odkopać jeszcze wiele innych, cennych dla historii Lubania artefaktów. Wśród zabytków znalazły się duże ilości medali i odznaczeń niemieckich. Co ciekawe, dokopano się także do dwóch studni, które już niedługo zostaną poddane dalszym badaniom.

Bezcenne odkrycie w Szwajcarii. W grobie dziewczynki z VI wieku znaleziono coś jeszcze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33np42
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33np42
Więcej tematów