Trwa ładowanie...

Dramatyczna sytuacja na granicy z Białorusią. Wsparcie wojska

Pogarsza się sytuacja na granicy Polski z Białorusią. Migranci zatrzymali się w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Nie mogą się cofnąć, nie mogą ruszyć do przodu. Po polskiej stronie w akcji bierze udział wojsko.

Usnarz Górny. Kryzys na granicy Polski z Białorusią. Rekordowa liczba imigrantów Usnarz Górny. Kryzys na granicy Polski z Białorusią. Rekordowa liczba imigrantów Źródło: FORUM, fot: Michał Kosc
d3z1mb4
d3z1mb4

Ponad 900 żołnierzy Wojska Polskiego wsparło straż graniczną, która od tygodnia zmaga się z duża grupą nielegalnych imigrantów, którzy chcieli przekroczyć granicę Polski z Białorusią w Usnarzu Górnym.

Usnarz Górny. Kryzys na granicy z Białorusią. Na granicy stanęło wojsko

"Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią. Odebrałem meldunki od dowódców w tej sprawie. Ponad 900 żołnierzy jest zaangażowanych w tę operację" - napisał na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

Jak dodał wiceszef MSWiA Mariusz Wąsik, granica z Białorusią w Usnarzu Górnym "jest uszczelniona", a służby działają "szybko i sprawnie".

Zobacz też: Zamieszanie wokół Elżbiety Witek. Grzegorz Schetyna wprost: to była decyzja Kaczyńskiego

Z informacji służb oraz lokalnych mediów wynika, że imigranci, którzy przebywają obecnie na pasie ziemi niczyjej, pochodzą m.in. z Afganistanu oraz Iranu.

d3z1mb4

Imigranci w Usnarzu Górnym. Rząd podał dane

Centrum Informacji Rządu poinformowało z kolei, że tylko w sierpniu niemal 2 tys. nielegalnych imigrantów próbowało sforsować granicę Polski z Białorusią.

"Z tego Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1 175 osób, a 760 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach" - czytamy w komunikacie CIR.

Koniec nielegalnej imigracji? Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd podjął też kroki związane z ukróceniem nielegalnej imigracji. To także odpowiedź na to, co od tygodnia dzieje się na granicy z Białorusią w Usnarzu Górnym. Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, we wtorek przyjęto projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowe przepisy zakładają m.in. ominięcie postępowania adminstracyjnego w sprawie decyzji o powrocie nielegalnych imigrantów do ich ojczyzn. Taką decyzję miałby podejmować właściwy komendant straży granicznej.

d3z1mb4

O celowe wysyłanie uchodźców na granicę oskarżany jest białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki. Chodzi o wywarcie presji na Unię Europejską, która nałożyła na Mińsk sankcje.

Podobna sytuacja, jak na granicy w Usnarzu Górnym na Podlasiu, występuje na granicy Białorusi z Litwą.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3z1mb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z1mb4
Więcej tematów