Trwa ładowanie...

Dramat w Indonezji. "Takich katastrof nie można uniknąć“

Tsunami u wybrzeży Indonezji pochłonęło setki ofiar. Jörn Lauterjung z Centrum Badań Ziemi im. Helmholtza w Poczdamie wyjaśnia, dlaczego władze nie liczyły się z katastrofą. - Nigdy nie ma stuprocentowej pewności - mówi geofizyk.

Dramat w Indonezji. "Takich katastrof nie można uniknąć“Źródło: PAP, fot: EPA/DIAN TRIYULI HANDOKO
d426cap
d426cap

Oliver Pieper - Deutsche Welle: Czy w jakiś sposób zanosiło się na tę katastrofę u wybrzeży Cieśniny Sundajskiej, 100 km od stolicy Indonezji Dżakarty?

Jörn Lauterjung: Według wszelkiego prawdopodobieństwa tsunami spowodowała erupcja wulkanu Anak Krakatau.

Przedtem zaobserwowaliśmy wprawdzie aktywności wulkaniczne i sejsmiczne. Ale bardzo trudno przewidzieć, że mogą one wywołać też tsunami.

Dlaczego nie funkcjonował system wczesnego ostrzegania?

System wczesnego ostrzegania koncentruje się na trzęsieniach ziemi. Z tej prostej przyczyny, że 90 procent wszystkich tsunami, które obserwujemy, wywołują silne trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5 do 7,0 lub jeszcze wyższej. W przypadku słabszych aktywności sejsmicznych, które zmierzyliśmy tym razem, system wczesnego ostrzegania nie reaguje. Gdyby reagował, mielibyśmy o wiele za dużo fałszywych alarmów. Ponadto w normalnej sytuacji znikome aktywności sejsmiczne nie wywołują tsunami.

d426cap

Czy powiedziałby Pan, że po aktualnych wypadkach należałoby obniżyć ten poziom magnitudy 6,5 czy nie ma to sensu?

Nie, to nie ma sensu. Ponieważ wstrząsy o magnitudzie 4 do 6 mierzymy w Indonezji niemal codziennie i prowadziłoby to do bardzo wielu fałszywych alarmów. Powtórzę: niemal wszystkie tsunami, które obserwujemy, są spowodowane silnymi trzęsieniami ziemi i tylko niespełna 10 procent tsunami wywołują aktywności wulkaniczne lub osunięcie się gruntu. Dlatego wyznaczyliśmy taki wysoki próg.

Myśli Pan, że trzeba spodziewać się czegoś w następnych dniach?

Nie, myślę, że nie.

DW
Źródło: DW

Co by Pan radził ludziom w Indonezji?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Prawie dokładnie trzy miesiące temu, 28 września tsunami nawiedziło wyspę Sulawesi. Pociągnęło za sobą ponad 2 tys. ofiar a wywołały je obsunięcia się gruntu. Chcę przez to powiedzieć, że w następnych miesiącach lub latach można ludziom tylko dużo tłumaczyć, żeby zwiększyć ich wiedzę. By zrozumieli, że takie katastrofy są zawsze możliwe. Trzeba sobie uświadomić, że nie ma stuprocentowej pewności, nawet jeżeli istnieje system wczesnego ostrzegania.

d426cap

Czyli Pana wniosek brzmi: takich katastrof nie da się uniknąć w przyszłości?

System wczesnego ostrzegania nigdy nie był instalowany z taką myślą. Nie ulega wątpliwości, że raz po raz mogą się zdarzyć takie katastrofalne wydarzenia z rannymi i zabitymi. System wczesnego ostrzegania może najwyżej służyć próbie zminimalizowania katastrof lub szkód. Ale całkowicie nie da się czegoś takiego uniknąć.

Jörn Lauterjung jest dyrektorem Środkowoazjatyckiego Instytutu Geofizycznych Nauk Stosowanych Centrum Badań Ziemi im. Helmholtza (GFZ) w Poczdamie.

Rozmawiał Oliver Pieper

d426cap

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d426cap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d426cap
Więcej tematów