Trwa ładowanie...

Dr Katarzyna Pisarska: sytuacja na Ukrainie jest sygnałem dla Białorusi i Kazachstanu

Taktyka, którą Kreml stosuje wobec Ukrainy, może się powtórzyć w północnej części Kazachstanu, zamieszkaną przez mniejszość rosyjską. Władimir Putin korzystając z tego, że politycy europejscy są zajęci konfliktem na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, poszerza strefę swoich wpływów - uważa szefowa Europejskiej Akademii Dyplomacji dr Katarzyna Pisarska. Jak dodaje ekspertka, sytuacja na Ukrainie jest dla prezydentów Białorusi i Kazachstanu sygnałem, że wszelkie próby emancypacji ich państw zakończą się tragicznie.

Share
Dr Katarzyna Pisarska: sytuacja na Ukrainie jest sygnałem dla Białorusi i Kazachstanu
Źródło: PAP/EPA, Fot: Mikhail Klimentyev/ RIA Novosti
dr48ug5

Jak mówi dr Katarzyna Pisarska, prezydenci Kazachstanu i Białorusi boją się rezultatów konfliktu na Ukrainie, bo rozumieją, że ich państwowość jest także zagrożona. Władza Nursułtana Nazarbajewa i Aleksandra Łukaszenki może być zmieciona jedną decyzją prezydenta Putina - tłumaczy. Ekspertka zaznacz, że dopóki prezydenci Kazachstanu i Białorusi są w stanie dogadać się z Kremlem, ich władzy nic nie grozi.

(fot. infografika.wp.pl)
Źródło: (fot. infografika.wp.pl)

Dr Katarzyna Pisarska podkreśla, że mimo incydentów naruszających dobrą atmosferę, relacje ekonomiczne między Kazachstanem a Rosją układają się poprawnie. Choć - jak przypomina ekspertka, Putin podczas wizyty w Kazachstanie uraził mieszkańców tego kraju mówiąc, że nie mieli oni wcześniej żadnej państwowości. Putin nie musi podejmować większych działań, bo z obecnym prezydentem Kazachstanu jest w bardzo dobrych relacjach - dodaje dr Katarzyna Pisarska.

dr48ug5

Unia Celna pomiędzy Białorusią, Kazachstanem i Rosją istnieje od 2010 roku. Mimo pogłębiania relacji gospodarczych Kazachstanu z Rosją, kazachscy politycy nie są skłonni zacieśniać relacji politycznych z Moskwą.

Zobacz również: Zawieszenie broni na Ukrainie. Kijów i przedstawiciele separatystów podpisali memorandum.

(Wideo: RUPTLY/X-news)

dr48ug5

Podziel się opinią

Share
dr48ug5
dr48ug5
Więcej tematów