Trwa ładowanie...
d4c9hlu

Dpa: Ukraina ustąpiła w sporze o kontrolę granicy z Rosją

• Dpa: po rozmowach w Berlinie Ukraina ustąpiła w sporze o kontrolę granicy między Donbasem a Rosją
• Pawło Klimkin: przekazanie kontroli granicznej ma nastąpić dopiero po wyborach na wschodzie Ukrainy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozmowy w Berlinie
Rozmowy w Berlinie (PAP/EPA, Fot: Michael Kappeler)
d4c9hlu

Po rozmowach w tzw. formacie normandzkim w Berlinie Ukraina ustąpiła w sporze o kontrolę granicy między opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasem a Rosją - pisze niemiecka agencja dpa.

Szef dyplomacji Ukrainy Pawło Klimkin podkreślił, że przekazanie kontroli granicznej lojalnym wobec Kijowa funkcjonariuszom ma nastąpić dopiero po wyborach na wschodzie Ukrainy. Dpa odnotowuje, że dotychczas rząd ukraiński domagał się zwrócenia mu kontroli nad granicą z Rosją w Donbasie, zanim będą się tam mogły odbyć wybory.

Dpa podkreśla, że miński plan pokojowy dla Donbasu przewiduje przeprowadzenie wyborów przed przekazaniem kontroli granicznej. Klimkin zapewnił w ukraińskim parlamencie, że "nikt nie zmienił porozumień mińskich, nikt nie pozwoli zmieniać ich na naszą korzyść i nikt nie pozwoli na zmianę kolejności podejmowanych działań" - informują ukraińskie media.

d4c9hlu

W środę przywódcy Niemiec, Rosji, Francji i Ukrainy - kanclerz Angela Merkel oraz prezydenci Władimir Putin, Francois Hollande i Petro Poroszenko - rozmawiali w Berlinie na temat konfliktu w Donbasie.

Zawarte w 2015 roku w Mińsku porozumienie, wypracowane przy mediacji Berlina i Paryża, przyczyniło się do zakończenia starć na dużą skalę między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie; nadal dochodzi jednak do walk na mniejszą skalę, a wysiłki podejmowane na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu utknęły w martwym punkcie. Finalne cele umowy - wybory samorządowe na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów oraz odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą państwową z Rosją - są nadal dalekie od realizacji.

Od początku konfliktu w Donbasie zginęło ponad 9,5 tysiąca osób.

d4c9hlu

Podziel się opinią

Share

d4c9hlu

d4c9hlu
Więcej tematów