Trwa ładowanie...
18-06-2016 13:50

Dożywotnie więzienie dla byłego prezydenta Egiptu

• Sąd w Kairze skazał Mohammeda Mursiego na dożywotnie więzienie za szpiegostwo na rzecz Kataru
• W tym samym procesie skazano sześć osób, w tym trzech dziennikarzy, na karę śmierci
• Był to już czwarty proces byłego prezydenta Egiptu
• Mursi został już skazany na śmierć, dożywotnie więzienie i 20 lat pozbawienia wolności

Dożywotnie więzienie dla byłego prezydenta EgiptuŹródło: AFP, fot: FAYEZ NURELDINE
d1ktj69
d1ktj69

Wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego Mursi, obalony w lipcu 2013 roku i już skazany na śmierć w innym procesie, był sądzony wraz z sześcioma innymi osobami w sprawie dotyczącej przekazania "dokumentów dotyczących bezpieczeństwa narodowego" Katarowi.

W maju sąd zarekomendował karę śmierci dla sześciu osób, w tym trzech dziennikarzy, z których jeden jest Jordańczykiem. Wyroki zostały przekazane do zaopiniowania wielkiemu muftiemu Egiptu, najwyższemu autorytetowi religijnemu. Jego rekomendacja nie była jednak wiążąca.

Dziennikarze byli sądzeni zaocznie; dwaj z nich pracują dla telewizji Al-Dżazira, z siedzibą w Katarze, trzeci w sieci medialnej Rasd, związanej z Bractwem Muzułmańskim.

Katar był jednym z głównych sojuszników Mursiego i potępił obalenie go przez wojsko i obecnego prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego. Dauha wielokrotnie potępiała represje reżimu Sisiego na zwolennikach Mursiego, głównie za pośrednictwem telewizji Al-Dżazira. Kair zarzucał telewizji, że jej relacje sprzyjają islamistycznym ugrupowaniom.

Proces Mursiego i innych współoskarżonych rozpoczął się w lutym 2015 roku. Był to już czwarty proces byłego prezydenta, wywodzącego się ze zdelegalizowanego w Egipcie Bractwa Muzułmańskiego. Mursi został już skazany na śmierć, dożywotnie więzienie i 20 lat pozbawienia wolności.

d1ktj69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ktj69
Więcej tematów